Včerejším dnem odstartoval letošní Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava 2010. Zatím ovšem tak trochu na půl plynu, neboť první den viděli diváci jen šestici snímků.

Prvním filmem největší přehlídky autorského dokumentu v Česku byla Pára života z finské produkce. Její příběh naturalisticky popisoval svět očima mužů. Kamera většinou neopouští saunu, kde diváci mohou vidět muže, jak je Bůh stvořil, a jak už název napovídá i všudypřítomnou páru. To, že sauna je pro Finy vším, dokazoval moment, kdy se chodec začne saunovat i v telefonní budce.

Dokument plný životních zkušeností a útrap mužů, různého charakteru a věku, obsahuje úsměvné i dojemné momenty. Pobaví tak překvapení v podobě medvěda, který je mazlíčkem jednoho z vypravěčů. A záhy zazní smutné vyprávění muže, který přišel o svou malou dcerku, či příběh dalšího, kterého trápí výčitky svědomí kvůli nechtěnému zabití dvou nevinných lidí.

Sál kina Dukla včera zaplnili první nedočkaví a zvědaví návštěvníci. Jeden z nich Pavel z Malého Beranova popisoval své dojmy: „Jako chlapovi se mi dokument líbil, často mi totiž připomínal situace z mého vlastního života. Je fakt, že se právě v sauně probírá hodně osobních záležitostí.“ Milovníci dokumentů včera mohli vidět také filmy Vlčí chřtán, Dialogy, Vzpomínka, Íránská kuchařka nebo po slavnostním zahájení festivalu nevšední Nesvatbov od Eriky Hníkové.

První den festivalu přijely do Jihlavy více než tři stovky účastníků z řad filmových profesionálu, na šest desítek novinářů a stovky milovníků dokumentů z Česka i zahraničí.

S účastí jsou spokojeni i samotní organizátoři. „Představení byla úplně plná. Návštěvnost je rozhodně lepší než loni, což nás velmi těší,“ řekl vedoucí mediální komunikace festivalu Jan Hlubek. Přehlídka filmů z 52 zemí potrvá až do neděle 31. října.