Ještě čtyři tisíce čtyři sta vlastníků řidičských průkazů vydaných od roku 1994 do prosince 2000 by si měly v Jihlavě do konce roku vyměnit řidičský průkaz. Fronty na úřadu však zatím nejsou. Lidé s výměnou pořád nespěchají, a tak se úředníci obávají, že výměnu nestihnou. „Na jeden úřední den to nyní vychází na dvě stě padesát žádostí, my jich ale za den zvládneme o stovku méně,“ vypočítal vedoucí odboru dopravy v Jihlavě Ján Tinka.

Vyřízení nyní trvá jen pár minut

Vyřízení žádosti o nový průkaz přitom v Jihlavě zejména v odpoledních hodinách trvá nyní jen pár minut. „Už teď to vypadá špatně, ráno tady fronty nejsou vůbec, možná odpoledne, když jdou lidé z práce, tak se tady zastaví,“ řekl Tinka. Ten uvažuje dokonce i o tom, že by se před koncem školního roku brány úřadu otevřely i v neúřední dny v úterý a ve čtvrtek.

„Záleží ale na zaměstnavateli, už teď však víme, že to nejsme schopni časově zvládat. Bude však před Vánoci, a to bude velmi nepříjemné,“ informoval vedoucí odboru dopravy.

I když řidič podá žádost o výměnu ke konci roku, nemusí se mu to vyplatit. V kapse jej totiž může mít až v polovině ledna. Vyřízení trvá až dvacet dní. A pokud nový platný průkaz nebude mít, nemůže jezdit. Řídí–li totiž auto na základě řidičského průkazu, který pozbyl platnosti, dopouští se přestupku. Za ten může dostat pokutu ve správním řízení od patnácti set do dvou a půl tisíce.

Řidiči však nehrozí pokuta pouze od policistů, ale také od samotných úředníků. „Pokud za námi řidič přijde po termínu, udělíme mu také pokutu, ta se pohybuje v řádech stovek korun,“ přiblížil Tinka.

Aby řidiči na úřadu nemuseli čekat, mohou se dokonce na internetových stránkách magistrátu města Jihlavy na přesné datum a čas objednat.

Řidič, který si chce vyřídit řidičské oprávnění si s sebou na úřad musí vzít žádost o vydání řidičského průkazu, platný občanský průkaz nebo pas, průkazovou fotografii a řidičský průkaz s končící platností.