Kominíci jsou v těchto dnech na roztrhání stejně jako revizoři kotlů. Majitelé nemovitostí chtějí mít na zimu jistotu, že nebudou mrznout pro stávkující kotel. Nebo v horším případě, že jim dům nelehne popelem od hořících sazí v zaneseném komíně.

Kominíci potvrdili, že když se v komíně usadí vrstva sazí tři centimetry a silnější, je jen otázkou času, kdy saze chytnou a rozhoří se takzvaný komínový požár. Teplota při něm snadno překročí tisíc stupňů a to je stav, při němž praská zdivo komína.

„Je li ve zdivu nebo poblíž dřevo, téměř s jistotou můžeme počítat s tím, že se rozhoří požár,“ přiblížila mluvčí hasičů Petra Musilová.

„Když chodíme do domácností ve městech i na venkově pravidelně, za vyčištění komína bereme kolem šedesáti korun. Prohlídka komína s vyčištěním přijde až na pět set korun. Ale pravidelné čištění komínů se určitě vyplatí,“ připustil kominík Jiří Schrek z jihlavského kominického družstva.

Hasiči letos s nadcházející zimou vyjížděli na Vysočině k méně než deseti požárům od topidel. Loni jich bylo třicet. U jednoho byl příčinou trám zazděný v komíně, škoda se vyšplhala k 1,5 milionu korun.

Na vině nedbalost

Začátkem října v Horní Cerekvi majitel domu použil zmačkané noviny jako ucpávku do komína a pak zatopil v kotli. Hasiči požár uhasili v zárodku. Koncem října v Krahulčí vznikla požárem z nedbalosti škoda dvacet tisíc korun. V garáži ve Velkém Meziříčí také shořely dva automobily se škodou 650 tisíc korun.

Rovněž plynové topení se bez kominíka neobejde. Většina komínů je vyvložkovaná hliníkem. Vložka se ale může zanést a obyvatelům hrozí otrava. Komíny se u plynového topení ze zákona kontrolují jednou za půl roku, u tuhých paliv až šestkrát ročně.

Od 1. ledna začne platit nový zákon, jenž ponechá na majiteli nemovitosti, jak si čištění komínů zajistí. Ovšem jednou za rok komíny prověří odborník, který zkontroluje i záznamy o čištění.