„Touto akcí jsme navázali na naši předchozí činnost tady v Jihlavě, jezdili jsme sem před pěti nebo šesti lety. Máme tu i stálé zákazníky. Lidé sem chodí od začátku a je vidět, že mají zájem o naše služby,“ uvedl expert na umění Miroslav Zíka.

Ladislav Čása z Jihlavy přinesl sto let starou soupravu užitného skla a šest talířů z devatenáctého století s čínskými motivy. „Leták jsem našel ve schránce, řekl jsem manželce, že bychom to mohli zkusit tady prodat. Doma už nám to docela překáží,“ řekl Čása. Jeho starožitnosti však znalci nepřijali a doporučili mu zkusit předměty nabídnout nejlépe v nějakém starožitnictví.

Podle Zíky se znalci z aukční síně Dorotheum zaměřují na vyhledávání obrazů středoevropského původu, sklo a porcelán, které se vyznačují vysokou kvalitou.

Největší zájem ze strany dražitelů je o obrazy slavných českých malířů dvacátého století, Jana Zrzavého nebo Josefa Čapka, jejichž ceny se pohybují v řádech milionů korun.

Kvalitní umělecká díla se nevyskytují mezi lidmi pouze v Praze, Miroslav Zíka minulý týden v Plzni vypátral obraz v hodnotě milion dvě stě tisíc korun. Proto se nebojí toho, že by se zrovna mezi lidmi na Vysočině nemohl objevit nějaký vzácný umělecký skvost.