„Projekt přibližuje žákům a studentům základních a středních škol leckdy krušný život v komunistickém Československu. V aktuálním ročníku filmy poputují do více než sedmi set škol,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Člověk v tísni Filip Šebek.

Jihlavským studentům bude představen film Postavení mimo hru, který přibližuje osudy československých mistrů světa v ledním hokeji vězněných v padesátých letech v jáchymovských uranových dolech.

V rámci akce vystoupí jako host David Lukšů, spoluautor knih o poválečných hokejových osobnostech Stanislavu Konopáskovi, Janovi Suchém a Vladimíru Zábrodském.

„Projekt vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních dějin na základních a středních školách a snaží se studentům podat nedávnou minulost naší republiky zajímavou a nenásilnou formou,“ přiblížil Šebek smysl projektu.

Příběhy bezpráví je dlouhodobý projekt organizovaný společností Člověk v tísni. Školám jsou nabízeny dokumentární a hrané filmy, které doplňuje celá řada metodických a informačních materiálů.

Zapojené školy navíc letos získají novou knihu Mýty o socialistických časech. Kniha zachycuje život za normalizace v Československu.

Gymnázium Jihlava není jedinou školou v okrese zapojenou do projektu, film Postavení mimo hru zhlédnou 22. listopadu i ve velkoberanovského základní škole.