Nyní už je v majetku města a do poloviny listopadu by měla být nově opravená.

Nejen Matějíčková její opravu s nadšením vítá. „Pamatuji si, že ve studánce byla strašně dobrá voda. Lidé z širokého okolí k ní chodili pro vodu. I já jsem z ní pila, vařili jsme si z té vody kávu a byla vážně výborná,“ zavzpomínala Matějíčková. „Je to, jak říká žena, byla to opravdu moc dobrá voda,“ přitakal manželce Jaroslav Matějíček.

Dříve chátrala

Podle pamětníků byla studánka dlouho neudržovaná. „Byly tam škaredé nápisy a nebyl tam odpad, takže tam byla voda po kolena. Je dobře, že se opravuje, je to krásné místo a byla by ho škoda,“ přiblížila Matějíčková. Do poloviny listopadu pracovníci na studánce opraví zdi a dvířka. Nutné budou i zásahy v kanalizaci a v terénu kolem studánky.

„Po letech se podařilo vyřešit majetkové záležitosti studánky na Skalce, která už je nyní v majetku města Jihlavy, a tak se o ni teď město může postarat,“ vyjádřil se mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Při práci byly objeveny i části sochy, která podle historických fotografií stála vedle vodní kaple, jak také bývá studánka nazývána.

„Na místě provedeme sondy, zda nenajdeme chybějící části sochy. Rádi bychom ji vrátili na původní místo,“ uvedl Ľuboš Koštial z oddělení vodohospodářství jihlavského magistrátu. Podle něj budou náklady na základní opravu studánky asi 200 tisíc korun, případné další úpravy a instalace sochy by náklady zvýšily.

Pitná voda nebude

Oprava však bohužel kvalitu vody, pro kterou si v minulosti na Skalku chodili lidé z celého města, nevrátí. Rozbory prokázaly nadlimitní přítomnost radonu a manganu.

„Odběry budeme opakovat. Určitě by mnoho lidí potěšilo, kdyby sem znovu mohli chodit pro vodu. Zatím jsme ale na místě museli umístit informaci o tom, že voda není pitná,“ uzavřel Koštial.