Pro nečekaně velký zájem paradoxně přerušilo od 1. listopadu Ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí (SFŽP) podpůrný energetický a stavební program Zelená úsporám.

Řada žadatelů o příspěvek se obává, že přijdou o statisíce korun, když jejich žádost po přerušení nebude zařazena do projektu.

Je třeba sečíst výsledky

„Projekt nekončí kvůli zmatkům, ale zájem o dotace vzrostl natolik, že se nakupilo množství žádostí. Státní fond už je nestíhal vyřizovat a je třeba vyhodnotit ekonomickou bilanci projektu,“ vysvětlila včera vedoucí jihlavského ekoinfocentra Jana Kotoučková.

Unikátní projekt jako jediný v rámci EU nabízí peníze z prodeje emisních povolenek majitelům domů a bytů k úhradě zateplení staveb a dalších energetických úprav, spojených například s výměnou kotlů na uhlí za ekologické systémy vytápění.

Podle posledních údajů SFŽP je podáno na 50 tisíc žádostí, týkajících se 200 tisíc domácností. Náměstkyně MŽP Ruth Bízková potvrdila, že je třeba celou situaci vyhodnotit a upřesnit skutečnou částku, s níž může projekt počítat. Žadatelů, kteří žádost s vlastním projektem úprav podali, se podle Ruth Bízkové přerušení akce nijak nedotkne a jejich žádosti bude schvalovat rada fondu.

Program má znovu pokračovat od 1. února 2011. MŽP předpokládá v roce 2013 rozšíření projektu o prodej emisních povolenek, prodaných v aukcích.