Nárůst cen elektřiny bere klid mnoha pekařům. Najdou se takoví, kteří po novoročním zvýšení cen elektrické energie podle předběžně avizovaného zdražení o pět procent budou oproti dnešku měsíčně prodělávat desetitisíce. Jiní pekaři nezaplatí za elektřinu navíc ani halíř, neboť si smluvně pojistili u dodavatelů ceny na dobu určitou .

Ovšem tak či onak plošně ke zdražení pečiva podle pekárenských analytiků dojde a dražší energie zaplatí nakonec spotřebitel.

Zdražení nebude likvidační

Pekaři se shodují, že kdyby vláda odsouhlasila navýšení ceny elektrické energie o 12 procent pro cenově neošetřenou a dodavatelsky dražší elektřinu ze slunečních elektráren, mnoho pekáren by se ocitlo na nejlepší cestě ke krachu. „Kdyby prošlo vládní dvanáctiprocentní navýšení, v desítkách tisíc korun nákladů navíc by to pro nás bylo likvidační. Naštěstí jsme se smluvně zabezpečili s dodavatelem elektřiny, že cenu nezvýší dva roky,“ přiblížil včera majitel pekárny a prodejny pečiva Veana Jiří Vetchý.

Také největší průmyslová pekárna na Jihlavsku Lapek se podle výkonného ředitele Pavla Jakubíčka zajistila na několik let dopředu smlouvou s dodavatelem elektrické energie.

„I menší zdražení nás může položit, protože se sotva držíme nad vodou. K tomu máme všechno zařízení na elektřinu a ráno se elektroměry točí, div se nerozskočí,“ připustila pekařka z menší pekárny na Jihlavsku.

Všechno nakonec zaplatí zákazník

Ekonom Josef Černý tvrdí, že neexistuje cesta, jak se vyhnout zdražování elektřiny. „Regulační energetický úřad chrání spíš než odběratele elektřiny její výrobce a distributory. Podnikatelé si vyšší náklady naúčtují do cen a všechno to nakonec zaplatí zákazník,“ potvrdil ekonom. Majitel mlýna v Rantířově Jiří Pekárek prozradil, že jeho mlýn má 85 kilowatt nainstalovaného výkonu.

„Naše vodní elektrárna nám spotřebu pokryje z 65 procent. Obavy nemáme, spíš mám pocit, že u pekařů vládne hysterie. Do zdražení se promítnou vyšší ceny energií i mouky, ale pekaři na tom neprodělají. Všechno zaplatí zákazník,“ shrnul Pekárek.

Majitele Pekařství Marek Telč elektřina zatím nestraší, peče v plynových pecích.