Regály a výlohy jihlavských super a hypermarketů již tradičně s dostatečným předstihem nakupujícím připomínají, že se blíží Vánoce. Obchodníci vyhovují svému životem vytíženému zákazníkovi. Proto někteří už od listopadu prodlužují otevírací doby v obchodech.

Budou mít větší šanci přilákat více zákazníků a zvýšit tržby na maximum. „V posledních dvou týdnech před Vánoci přichází nakupovat až trojnásobek zákazníků oproti běžnému průměru,“ potvrdila mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová.

A zákazníci jejich snahu umí ocenit. „Určitě mi delší otvírací doba před Vánoci víc vyhovuje. Jsem ráda, že budu mít víc času na nakupování a nebudu muset tolik chvátat,“ uvedla Eva Duchoňová z Pavlova.

Déle budou moci v předvánočním období nakupovat lidé například také v supermarketech a hypermarketech Albert. Hypermarkety Albert dlouhodobě prodloužily od prvního listopadu otevírací dobu a nově mají otevřeno od sedmi do dvaadvaceti hodin.

Delší otvírací doba někde přinese nové pracovní příležitosti pro brigádníky. To potvrdila i Eva Karasová.

Na Štědrý den budou super a hypermarkety otevřeny zpravidla do čtrnácti, respektive šestnácti hodin a znovu se otevřou 26. prosince.

A to i přes obvyklé protesty odborářů. Těm se moc nelíbí, že zaměstnanci pracují přes noc nebo o svátcích. Obchodníci totiž využívají příznivé možnosti českého zákonodárství, protože zákony neomezují otvírací doby.

Obchodníci hájí své strategie i tím, že by díky podobným zákazům přišli o mnohé zákazníky. Tím pádem by také museli propustit část svých zaměstnanců.

Jihlavské maloobchody prodlužování svých otevíracích dob neplánují. Lidé často raději večer sednou do auta a jedou nakupovat do nejbližšího supermarketu, kterým maloobchody nemohou svými cenami konkurovat.

Vedou tak věčný boj o zákazníky s velkými obchodními společnostmi.