Na nejvytíženější linky mezi pěti největšími městy kraje v těchto dnech vyjede prvních sedmnáct autobusů vybavených výsuvným výtahem. Jeden nízkopodlažní autobus s nájezdovou plošinou je určen pro městskou hromadnou dopravu v Pelhřimově.

Historicky první jízda novým bezbariérovým autobusem se uskuteční dnes po poledni na lince Jihlava – Žďár nad Sázavou.

„Zkvalitnění přepravy pohybově imobilních občanů, to jest vozíčkářů, dětí, starších spoluobčanů, nebo rodičů s kočárky, je součástí naší snahy o rozšíření služeb ve veřejné dopravě,“ uvedl náměstek hejtmana kraje Vysočina Libor Joukl.

Bezbariérové autobusy jsou vybaveny elektronickým výsuvným výtahem zabudovaným do schodiště ve střední části autobusu. Nejedná se tedy o klasickou nájezdovou plošinu.

Kromě vybavení pro jednodušší přepravu vozíčkárů je důraz kladen na komfort a bezpečnost při přepravě cestujících. V autobuse je i informační systém umožňující přímé spojení mezi autobusem a nádražím.

Jízdné se nezmění

Do autobusu s výtahem se vejdou dva vozíky nebo jeden vozík a kočárek. „Zavedení těchto autobusů nejen zkvalitňuje služby veřejné dopravy, ale představuje i vklad pro ochranu životního prostředí, jelikož se jedná o ekologické autobusy splňující všechny emisní normy,“ uvedl ředitel společnosti EvoBus Bohemia Axel Stokinger.

Příští rok přibyde na silnicích dalších sedmnáct autobusů, z toho jeden nízkopodlažní bude jezdit opět v Pehřimově.

Investice do všech pětatřiceti autobusů se vyšplhaly na částku 125 milionů korun. Evropská unie projekt dotuje ze čtyřiceti procent. Jedná se o největší doposud zrealizovanou dodávku speciálních autobusů.

Nákup těchto autobusů souvisí s celkovou obnovou autobusového koncernu společnosti ICOM, zahájenou v roce 2007. Do ceny základního jízdného by se zavedení těchto autobusů nemělo promítnout.