Zatím jenom smůlu má Václav Fiala při hledání zubaře. Do Jihlavy se přistěhoval koncem léta. Nepotřebuje ošetřit bolavý zub, chce jen mít svého zubaře.

„Potřebuji jistotu, že mám svého zubaře raději privátního, který si na mě udělá kdykoliv čas. Už jsem jich obtelefonoval snad dvacet, ani jeden nechce nového pacienta,“ svěřil se Václav Fiala.

Podle webových stránek České stomatologické komory (ČSK) v Jihlavě pracuje 40 privátních praktických zubních lékařů, ale jen dvě zařízení přijímají nové pacienty. Nové stomatologické centrum Artdent ve Vrchlického ulici a ordinace ve Velkém Beranově u Jihlavy, kde privátní praxi provozuje Makumbirofa Edson, držitel osvědčení ČSK jako praktický zubní lékař.

Zubaři chybí všude

„Africký lékař je tu rok. Zubařů je málo a podle aut před ordinací je vidět, že k němu jezdí dost lidí,“ řekl včera odstupující beranovský starosta Jaroslav Kokejl.

„Máme absolutně plno, přibíráme jen rodinné příslušníky našich pacientů, jinak nikoho,“ prozradila sestra jihlavského zubního lékaře Tomáše Vaňka.

Situace ve městech a větších obcích na Jihlavsku kopíruje v kapacitě zubních lékařů krajskou metropoli.

Třešťská zubní lékařka Eva Hořejší má kolem 1 700 pacientů. Jezdí k ní lidé z Jihlavy i od Pelhřimova. Nově přibírá pouze děti a rodinné příslušníky stálých klientů. „Kdo pečuje o svůj chrup, vždycky má svého lékaře,“ připomněla Eva Hořejší, která by se ve výjimečných případech nezdráhala ošetřit i pacienta odjinud.

Zubní lékařka Ludmila Suchánková z Brtnice má na dva tisíce pacientů a nebrání se ošetřit někoho z místních obyvatel, které nemá v evidenci. „Děti ošetřujeme, ale cizí dospělé spíš výjimečně,“ uvedla Ludmila Suchánková.

„Stále přibíráme nové pacienty včetně dětí,“ připomněla včera pracovnice stomatologického centra Artdent.