Ustavující jednání nově zvolených zastupitelů v Třešti potvrdilo, že se ve městě zformovala zřetelná opozice.

Zatímco na radnici a do městské rady pozvala vítězná KDU-ČSL zástupce sdružení Nezávislí 2010 a ODS, v opozici skončila ČSSD, KSČM a SNK ED. Podle lídra sociálních demokratů Roberta Richtera je aktivní a silná opozice pro dění ve městě důležitá. „Ano, kroky koalice budeme kontrolovat, chceme, aby všechno fungovalo tak, jak má,“ poznamenal Richter.

V pondělí večer dostal šanci na vyniknutí on i další opoziční zastupitelé hned několikrát. V úvodu mu prostor poskytl chaotický Josef Novotný, který jako nejstarší zvolený zastupitel schůzi do zvolení nového starosty řídil. A vodou na mlýn opozičních zastupitelů byla celkově ne zrovna promyšlená příprava zasedání. Do rozpaků se dostala koalice už při sestavování jakési superkomise, do níž opozice odmítla své zástupce delegovat.

Podle Richtera ale nešlo o svévolné bojkotování připraveného programu. „Nebyl v tom žádný pocit křivdy, že jsme se nedostali do rady nebo na radnici. Respektujeme povolební rozložení sil ve městě i dohody mezi stranami. Chtěli jsme dát ale najevo, že nebudeme souhlasit úplně se vším,“ připomenul Richter.

Díky opozičním návrhům nebyly nudné ani volby klíčových funkcí v novém zastupitelstvu. Opozice navrhla na starostu komunistu Miroslava Bišofa, na místostarostu už zmíněného Richtera a do rady sociální demokraty Jiřího Štumara a Moniku Navrátilovou a komunisty Jiřího Pavlíka a Annu Fencíkovou. Do rady se ale samozřejmě nedostali.

Na druhé straně se ale žádná nulová tolerance nekonala. Vladislav Hynk i Eva Požárová byli na radnici zvoleni i několika hlasy opozice, opoziční hlasy pomohly také radním Milanu Novákovi, Tomáši Snížkovi a Jaroslavu Havlíčkovi.

Když ale lídr SNK ED Vladimír Lysý navrhl do rady Tomáše Brychtu, ten nečekaný návrh odmítl.

DANA DVOŘÁKOVÁ, JIŘÍ JÍRA