Koalice dvou nejsilnějších jihlavských stran ČSSD a ODS spolu s KDU–ČSL se ukázala pevná. Včera totiž ustavující zastupitelstvo proběhlo přesně tak, jak si koalice nalajnovala. Primátorem se tedy opět stal Jaroslav Vymazal z ODS, ve funkci náměstků pak usednou sociální demokraté Rudolf Chloupek, Petr Pospíchal a František Zelníček spolu s lidovcem Josefem Kodetem.

„Jsem rád, že třiadvacet zastupitelů, kteří se pod smlouvu podepsali, dodrželi slovo. To je určitě dobrá zpráva do budoucna,“ řekl po zvolení Vymazal.

Primátora navíc podpořila i opozice, získal celkem osmadvacet hlasů, koalice přitom má třiadvacet mandátů.

Opozice však na zastupitelstvu nezůstala sedět s rukama v klíně a občas se snažila trošku zamíchat kartami. To se jí však ani v jednom případě nepodařilo. Z koaliční dohody nemá radost zejména lídr TOP 09 Martin Fiala. „Byla to prostě komedie. Proto jsem se také slavnostně neoblékl. Činit tak kvůli představení, které bylo už dopředu zrežírované a naplánované, mi připadalo trapné,“ řekl po zasedání Fiala.

Ten se například snažil snížit počet náměstků. Ani to mu ale neprošlo, a zastupitelé jeho návrh smetli ze stolu. „Navrhl jsem to z úsporných důvodů. Dovedu si představit, že jeden uvolněný náměstek stojí město v nákladech minimálně jeden a půl milionu korun. Když si vezmete, že jsou čtyři a mohli by být dva, tak to je úspora tři miliony korun ročně,“ obhajoval svůj návrh Fiala.

Opozice bude i na dalších zasedáních prosazovat svoje názory. Vymazal doufá, že její připomínky budou věcné. „Věřím, že opozice nebude destruktivní a bude se snažit přicházet s konstruktivními podněty,“ prohlásil staronový primátor.