Opravy tří gotických kostelíků pod hradem Lipnicí se letos zastavily. Sdružení Přátelé podlipnických kostelů, které se věnuje záchraně těchto památek v Řečici, Loukově a v Dolním Městě, nedostalo státní dotaci. „Z jiných zdrojů se nepodařilo sehnat tolik peněz, aby mělo smysl zahajovat další restaurátorské práce,“ řekl zástupce sdružení a kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík.

V tomto roce mělo pokračovat restaurování vzácných nástěnných maleb v kostele svatého Martina v Dolním Městě. „Závěrečnou etapu musíme udělat najednou, a neměli jsme na to dost peněz,“ vysvětlil Hanzlík. Pokud se sdružení podaří částku navýšit, bude obnova malby provedena v příštím roce.

O záchranu památných venkovských kostelíků usiluje sdružení od roku 2001. Za tu dobu se podařilo získat od státu, obcí, sponzorů a z veřejných sbírek kolem patnácti milionů korun. Restaurování středověkých maleb předcházely opravy střech a odvodnění zdí. Malby zobrazující biblické výjevy a legendy svatých patří v kostelech k tomu nejcennějšímu.

„Aktivity sdružení ale nesouvisejí jen s opravami,“ upozornil Hanzlík. Přátelé podlipnických kostelů se starají také o obnovu liturgického a společenského života. Tradicí se stávají benefiční dny při příležitosti svátku patronů kostelů. Letos se také podařilo obnovit výstavu o kostelech na hradě Lipnici.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)