Na další čtyři roky obsadí starostovské křeslo Stanislav Jirků (ODS). Druhé housle Brtnice s téměř pěti tisíci obyvatel bude hrát místostarostka Miroslava Švaříčková rovněž v modrém dresu.

„Na závěr ustavujícího zastupitelstva jsme se sešli jako opoziční zastupitelé a závěr vyzněl, že lidé zůstali, ale slušnost se vytratila,“ připustila včera brtnická zastupitelka a krajská radní Marie Kružíková (ČSSD).

Opoziční zastupitelé cítí jako velkou křivdu, že ČSSD se šesti zastupiteli, zvolenými v říjnových komunálních volbách, nemají jediného člena městské rady.

ČSSD se v Brtnici do rady nedostala

„Sociální demokraté nemají v radě jediného zastupitele, a to není fér,“ neskrývala včera rozhořčení Marie Kružíková. Doplnila, že KDU–ČSL mají tři zastupitele, z toho dva jsou členy městské rady.

Koalici po povolebních námluvách utvořily strany ODS, KDU–ČSL, sdružení MYHA a sokolové. K opozici sociálních demokratů se přidali dva zastupitelé strany Nezávislí pro Brtnici.

V sedmičlenné radě jsou tři členové ODS, dva za KDU–ČSL a dva za sdružení MYHA.

Sokolové podporují pravici, aniž by obsadili post v radě. „Nevidím v rozvržení členů rady nic, čemu by se měl někdo divit. Podívejme se na krajský úřad, kde v radě dominuje ČSSD za podpory komunistů,“ připomněl staronový starosta Brtnice Stanislav Jirků.

Staronové vedení města s obměněným týmem zastupitelů se sejde na prvním řádném zastupitelstvu 14. prosince. Zastupitelé kolem ODS nevolili podle Marie Kružíkové spravedlivě.

„Když se na to dívám jako matematička, členů ODS je stejně jako ČSSD. Přitom místostarostku jsme podporovali. Dostala nejvíc hlasů a my jsme ji navrhovali na post starosty. K našemu překvapení ji nepodpořili ani její kolegové. Hlasy dostala od nás, od opozice, a ne od koalice,“ divila se Marie Kružíková.

„Priorit na prahu volebního období máme víc než dost a hodně máme rozpracovaných žádostí o granty. Musíme se co nejdřív vrhnout do práce,“ shrnul první muž Brtnice.