Po skončení první poloviny druhé fotbalové ligy si vzalo vedení FC Vysočina Jihlava komunikační oddech. Hodnocení podzimu zaslalo redakcím a uveřejnilo na svém klubovém webu až včera. Přinášíme nezkrácené vyjádření předsedy představenstva ing. Jiřího Pecha a ředitele klubu ing. Zdeňka Tulise.

Jak jste viděli jihlavské účinkování v podzimní části druhé ligy?

Tulis: Naši fotbalisté do podzimní části druhé ligy vstoupili s oprávněnou nálepkou jednoho z favoritů a s nemalými ambicemi. Ty byly podpořeny jejich jarními výkony a výsledky, materiálně technických zázemím, stabilní ekonomickou situací klubu a též skladbou kádru. Zároveň jsme si dobře uvědomovali, a předchozí ročníky nám to potvrdily, že sport, a fotbal zvlášť, nelze dopředu nalinkovat. Je nesmírně ovlivňován individuálními chybami hráčů, dílčími momenty štěstí a smůly, verdikty sudích, počasím, terénem či zraněními klíčových fotbalistů. Především však proti vám vždy stojí kvalitní ligový soupeř, který na zelený trávník nikdy nevstupuje s poraženeckými myšlenkami, jeho hráči na sebe chtějí za každou cenu upozornit a maximálně potrápit papírového favorita.

Pech: První vážné varování jsme obdrželi ještě před vypuknutím podzimní části druhé ligy. Náš profesionální tým v Ondrášovka Cupu nestačil na nadšeně bojující hráče divizního Nového Města a po penaltovém rozstřelu vypadl z národního poháru. Tento fakt nás připravil o část důvěry fanoušků, vyšší návštěvnost na prvních domácích zápasech druhé ligy a především o možnost na své půdě přivítat atraktivní soupeře, a tím dále zvýšit povědomí o klubu a našem městě. Procházkou růžovou zahradou nebyly ani následné ligové duely. Tým dokázal předvádět pohledný sebevědomý fotbal a vítězit v domácím prostředí, ovšem na hřištích soupeřů byl poloviční a hlavně bodově neúspěšný. Bez ohledu na velmi cenné tři body ze Zlína bylo stále více jasné, že podzim nebude vysněnou jízdou za postupovým cílem. Místo toho jsme byli svědky bezkrevných výkonů venku, které navíc doplnily dvě nepříjemné domácí ztráty za remízy proti Viktorii Žižkov a Mostu.

Po tomto hodně nevydařeném utkání představenstvo klubu přistoupilo k odvolání trenérské dvojice Urban – Šmejkal. Můžete více objasnit důvody tohoto nepříjemného kroku?

Pech: Tímto zápasem vygradovala naše velice neuspokojivá situace. Sezónu jsme od začátku soutěže měli rozdělenou po určitých dílčích úsecích, které lze jasně a objektivně hodnotit. Tyto údaje jsme pravidelně vyhodnocovali. Po dvanácti utkáních jsme měli jen 20 bodů, přičemž průměrný bodový zisk na zápas činil 1,67 na místo očekávaných 2,00 až 2,11 bodů. Navíc zde byla nepříznivá bilance za posledních pět duelů, kdy tým ztrácel svoji herní tvář a získal pouhých pět bodů. Zatímco naši soupeři vykazovali vzestupnou tendenci, tak nám naopak v tabulce pravdy svítilo hrozivých -1 bodů. Něco musí být špatně, když je drtivá většina hráčů kádru našimi kmenovými, když v létě proběhly jen minimální změny a to směrem ke kvalitě, a především když jsme oproti soupeřům měli jarní náskok k sehrání mužstva. V tento moment jsme museli učinit kroky ke zlepšení. Nechtěli jsme opakovat nedůsledné kroky minulosti a cítili jsme, že uvadající tým nutně potřebuje impuls. Akcionáři, představenstvo a sportovní vedení klubu tak společně
dospěli k nelehkému stanovisku – odvolat trenérské duo Luboš Urban – Daniel Šmejkal. Učinili jsme tak maximálně seriózně v rozhodovacích procesech a tento verdikt jsem trenérům osobně sdělil já společně se sportovním ředitelem Josefem Jinochem a Františkem Vaculíkem, generálním ředitelem majoritního vlastníka klubu - akciové společnosti PSJ.

Tulis: Rád bych dodal, že kouč Urban na Vysočinu přišel v létě 2009. Za pochodu převzal stávající tým, který byl doplněn o několik hostujících hráčů. Podzim pod jeho vedením nebylo možné hodnotit jako úspěšný, neboť nasbíral pouze jedenadvacet bodů po šestnácti odehraných zápasech a ocitl se prakticky mimo reálných postupových ambicí. Tehdy jsme však nepřistoupili k odvolání kouče, tedy častému řešení ve většině fotbalových klubů světa, ale rozhodli jsme se dát mu důvěru a vybudovat nový tým v souladu s jeho představami. V lednu letošního roku tak kádr FC Vysočina opustilo čtrnáct hráčů, na jejichž místo přišlo dvanáct nových tváří. Tento finančně velmi náročný krok na jaře přinesl své ovoce, neboť tým hrající bez velkého výsledkového stresu předváděl kvalitní fotbal a v tomto období získal velmi slušných 31 bodů. V létě mančaft doznal malých změn směrem ke zvýšení konkurence a kvality. Tým však na podzim nepřesvědčoval. Přišlo ostudné vypadnutí z poháru, herní i bodové tápání na hřištích soupeřů, nedobrá atm
osféra v kabině „áčka“ a vše vyvrcholilo domácí remízou s Mostem po ustrašeném výkonu. Především však tým trenéra Urbana nenaplňoval dílčí cíle stanovené představenstvem klubu – postup do osmifinále Ondrášovka Cupu, plný bodový zisk v úvodních čtyřech kolech II. ligy a konečných podzimních 9 plusových bodů v tabulce pravdy.

Jak jste vnímali následné reakce odvolaného trenéra a fanoušků?

Pech: Byli jsme přesvědčeni, že oba trenéři, sportovní veřejnost a fanoušci FC Vysočina jednoznačně pochopí vážnost naší situace a nutnost tohoto rázného řešení. Různé reakce fanoušků chápu, plynou především z toho, že chtějí pro klub to nejlepší. Řada z nás by si se stejnými informacemi medií vytvořila stejný názor na věc. Proto vznikl tento rozhovor, abychom poskytli informace objasňující naše kroky. Za situace, kdy tým převzal nový trenérský triumvirát a čekal nás důležitý podzimní finiš, jsme však nechtěli reagovat a atmosféru dále jitřit. Upřednostnili jsme mediální ticho a klid pro práci s mužstvem. Plně jsme si uvědomovali, že články v novinách za nás body nevybojují. V konečné fázi nejsou podstatné okamžité reakce a dokazování si, kdo má víc či míň pravdy, ale činy, které nás charakterizují.

Lze pro jarní klíčové boje očekávat posílení týmu?

Pech: Podzim rozhodně nesplnil naše výsledková i herní očekávání. Jsme proto velice rádi, že obrovská vyrovnanost a nečekaná zaváhání prakticky všech soupeřů způsobila, že do jarní části vstoupíme s reálnými postupovými nadějemi. Pro dosažení kýženého úspěchu trenérům hodláme zajistit kvalitní zimní přípravu a nalézt cestu k co nejlepšímu doplnění týmu. Touto cestou bych chtěl poděkovat všem fanouškům a příznivcům FC Vysočina za dosavadní podporu, které si nesmírně vážím a těším se na společné jarní boje.

Tulis: Především chceme udržet stávající kádr, který se dočká jen minimálních změn. Cítíme, že by kádr potřeboval posílit o rychlostně vybaveného brejkového útočníka a nadále pokračujeme ve snaze nalézt hráče na levou strany obrany či zálohy. Do kádru pro zimní přípravu hodláme zapojit některé mladíky z juniorky a zároveň věříme, že si stávající mladí členové týmu výrazněji řeknou o místo v základní sestavě. Dále skončí hostování našich hráčů v klubech druhé ligy a MSFL – jde o Pavla Simra, Tomáše Cihláře, Jana Kopice a Davida Korčiána.