Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci přírody se snaží zachránit pastviny

Zašovice -Nejohroženější rostlinou je hořeček český. Mezi téměř vymizelé druhy patří také dřív běžná fialová orchidej vstavač kukačka.

19.11.2010
SDÍLEJ:

Ochránci přírody začali zachraňovat tradiční pastviny u Vladislavi na Třebíčsku.Foto: Český svaz ochránců přírody Kněžice

Ochránci přírody začali zachraňovat tradiční pastviny u Vladislavi na Třebíčsku. Na kamenitých stráních se vyskytují v rámci Vysočiny unikátní teplomilné druhy rostlin, motýlů a brouků.

Obnova pastvin je součástí nedávno zahájeného projektu na vyhledávání území s výjimečnou přírodní hodnotou v jihovýchodní části kraje, řekl ČTK Václav Křivan, vedoucí Centra ochrany přírody v Zašovicích. „Hledáme nové lokality nebo se vracíme k těm, o kterých víme, ale ještě jsme neměli sílu je řešit,“ řekl Křivan. U Vladislavi se nachází asi 15 hektarů starých pastvin, ochránci se díky souhlasu městyse začínají starat o dva hektary.

Zajímavá lokalita

Po botanickém a zoologickém zmapování stanoviště začínají vyjednávání se samosprávami a s vlastníky pozemků. „Snažíme se jim vysvětlit, že ta lokalita je nějakým způsobem zajímavá,“ přiblížil Křivan. Součástí osvěty jsou i exkurze a přednášky pro veřejnost.

Pak se ochránci snaží sehnat peníze nebo dobrovolníky na údržbu území, například na vykácení náletových dřevin, pasení nebo ruční kosení. Dvouletý projekt za více než 900 tisíc korun dotuje Státní fond životního prostředí.

Centrum ochrany přírody v Zašovicích navazuje na aktivity Českého svazu ochránců přírody v Kněžicích. Jedná se o odborné pracoviště, které se začíná zaměřovat i na zemědělství. Jeho součástí je statek se zázemím pro zvířata. Chov podle Křivana umožňuje zužitkovat trávu z ceněných lokalit. Ovčí stádo, které teď čítá kolem 30 kusů, také ochránci od loňska využívají ke spásání tradičních pastvin. „Letos se páslo sedm hektarů, příští rok by to už mohlo být asi deset. Stádo bychom chtěli postupně rozšířit, podle toho, jaký bude o pastvu zájem,“ doplnil Křivan. Návrat k pastvě je podle Křivana na starých pastvinách důležitý, protože řada rostlin a živočichů nesnáší kosení.

Nejohroženější rostlinou pastvin je na podzim kvetoucí hořeček český. „Je to rostlina, která byla pro Vysočinu typická, dneska ho zachraňujeme na posledních lokalitách,“ uvedl Křivan.

Mezi téměř vymizelé druhy patří také dřív běžná fialová orchidej vstavač kukačka.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)

Autor: ČTK

19.11.2010
SDÍLEJ:
Moštování, ilustrační foto.

V moštárně už lisovali i kiwi

Hráči Vysočiny nemohou stále najít recept na zkrocení vršovických klokanů. 
Nevyšlo jim to ani v jednom z předchozích osmi prvoligových pokusů. Dočká se Vysočina v pátek?

Jihlavské fotbalisty čeká velká výzva. Konečně vybrat klokaní kapsu

Zamčené kolo v lese ukradl neznámý zloděj

Horní Dubenky – Nejspíše to byl houbař, který jel do lesa na svém černém elektrokole. Přivázal ho lanem ke stromu a odešel do lesa. Když se ale k němu vrátil, tak už tam nebylo.

Kam za sportem na Jihlavsku

Jihlavsko - Kam za sportem na Jihlavsku.

Na jihlavské radnici vrcholí přípravy blížících se voleb

Jihlava - Už zítra 20. října začínají volby do Poslanecké sněmovny, dolní komory Parlamentu ČR. Hlasovat se začne od 14 hodin a voliči budou moct přijít až do desáté hodiny večerní. V sobotu je pak možné vhodit svůj hlas pro preferované kandidáty od osmi hodin ráno do dvou hodin odpoledne.

Basketbalisté BC Vysočina chtějí prolomit prokletí s GBA

Jihlava – Počtvrté v nové sezoně se představí prvoligoví basketbalisté BC Vysočina před svými fanoušky. Tentokrát budou svěřenci trenéra Pešouta hostit pražský výběr GBA, se kterým nemají zrovna lichotivou bilanci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení