Arménec Edgar, který si nepřál zveřejnit své příjmení, žije v Jihlavě už sedmnáct let. České občanství zatím nemá, ale v nejbližších letech má v plánu si o něj zažádat.

Přibude tak k 421 cizincům, kteří si za posledních sedm let požádali na Vysočině o české státní občanství. „Mám to v plánu, žiji tady už opravdu dlouho a studuji tady i vysokou školu,“ vyjádřil se Edgar.

I když ministerstvo všechny žádosti z Vysočiny kladně nevyřídilo, potřebných formalit se nebojí. „Vím, že musím mít trvalý pobyt delší než pět let, musím mít čistý trestní rejstřík a také musím složit zkoušku z češtiny. Té se ale opravdu nebojím,“ řekl Arménec, který má za sebou rovněž úspěšné složení maturitní zkoušky z češtiny.

Navíc slyšel i o tom, že zkoušku z češtiny zvládne téměř každý. „Zaslechl jsem, že to udělají například i Vietnamci, kteří umí česky sotva číst,“ dodal Edgar.

Ministerstvo vnitra kladně reagovalo celkem na 356 žádostí z Vysočiny. „Ostatní žádosti byly ministerstvem zamítnuty,“ uvedla Eva Houfová z matriky krajského úřadu.

Ta upozorňuje na to, že podání žádosti je pouze začátkem celého řízení, které končí složením státoobčanského slibu do rukou tajemníka příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

Mezi zájemci o české občanství už delší dobu převažují ženy. Jednodušší způsob nabytí státního občanství České republiky mají někteří Slováci. Podle platných zákonů jim totiž stačí učinit prohlášení. Následně vystavené osvědčení o nabytí českého občanství tímto způsobem od roku 2003 získalo na Vysočině celkem dvaaosmdesát Slováků.