Na bahno, hluk, nebo na větší pohyb osob i pracovních strojů si budou muset v nejbližších měsících zvykat obyvatelé sídliště Královský vršek v Jihlavě. Tato lokalita se v příštím a přespříštím roce dočká celkové revitalizace. Jihlavský magistrát již na ni vypsal veřejnou zakázku.

Při revitalizaci byly zohledněny připomínky obyvatel sídliště Královský vršek. Jihlavský magistrát uspořádal veřejnou besedu, kde se všichni mohli vyjádřit k projektu obnovy této části vysočinské metropole.

Lidé si hlavně přáli vybudování nových parkovacích míst, kterých by mělo být okolo dvou stovek. „Nová parkovací místa uvítám. Myslím si, že se pořád mluví o nedostatku parkovacích míst v centru Jihlavy, ale stejné problémy mají i další části města. Tady u nás auta stojí různě po ulicích a je to dost těžké najít tady rychle a snadno místo k parkování,“ uvedl Stanislav Radocha ze sídliště Královský vršek.

Kvůli novým parkovacím plochám bude pokáceno několik desítek stromů. „Kácení stromů je spíše negativní záležitostí, ale ty vychází z požadavků lidí na větší komfort při parkování. Doufejme, že revitalizace obyvatelům přinese spíše než omezení, především více pozitiv,“ dodal Radek Tulis, mluvčí magistrátu.

Dále bude při obnově sídliště provedena výstavba chodníků, kontejnerových stání a veřejného osvětlení. Také dojde k úpravě zelených ploch a dětských hřišť. Veřejná prostranství budou dovybavena lavičkami, odpadkovými koši, vznikne stanoviště s posilovacími stroji pro dospělé. Na závěr se chystají terénní úpravy.

Předpokládané zahájení revitalizace je na začátku února 2011, do konce příštího roku by měly být stavební práce dokončeny. Do poloviny roku 2012 se budou dolaďovat poslední detaily, jako je úprava a a uchycení zeleně.

Předpokládaná cena veřejné zakázky v současnosti činí 30 703 tisíc korun. Město však z veřejné zakázky vybere toho dodavatele, který mu nabídne nejnižší možnou cenu.

Část zakázky pokryjí dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod, které jsou pro tuto akci přislíbeny.

Dotace ve výši 28 400 tisíc korun již byla schválena poskytovatelem, to jest úřadem regionální rady, a bude činit 92,5 procenta všech nákladů. V pátek 2. prosince bude Rada města Jihlavy schvalovat smlouvu o poskytnutí této dotace.

Do budoucna chce Jihlava obdobně revitalizovat i další sídliště ve městě.