Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Rohoznou si opět brousí zuby vládní jaderní odborníci

Rohozná - SÚRAO pokračuje v hledání vhodné lokality pro uložení vyhořelého jaderného odpadu.

1.12.2010
SDÍLEJ:

Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jaroslav Sýbek

Rohozná na Jihlavsku se po období zdánlivého klidu stala znovu středem zájmu.

Vláda v minulých dnech oživila jednání o umístění hlubinného úložiště vyhořelého jaderného odpadu, které se týká i Rohozné a okolí. V Praze se před týdnem konala dvě setkání související s problematikou budování jaderných úložišť v republice.

V úterý do boje vyrazili ekologičtí aktivisté a starostové z postižených obcí, kteří mají určité výhrady. Nelíbí se jim především způsob výběru lokality a rozhodování vlády, která nebere v potaz vyjádření lidí, kterých se to týká nejvíce.

Na největší nedostatky poukázala starostka Hojkova Milada Duchanová. „V místních referendech se vyjádřilo devadesát pět procent lidí proti budování úložiště, ale jejich názor nikdo kromě nás, zvolených zástupců, nechce respektovat,“ podotkla Duchanová. Referenda se konala zhruba před čtyřmi lety v Hojkově, Cejli, Milíčově a Dušejově.

Ve čtvrtek se pak v Praze uskutečnilo další setkání, kam byli přizváni zástupci státní správy, obcí, organizací a sdružení. Došlo k vytvoření pracovní skupiny, která má zlepšit a urychlit proces výběru konkrétní lokality. Hlavní cíle nově ustanovené pracovní skupiny mají vést k lepšímu dialogu mezi zúčastněnými stranami. Mají být zohledněny také připomínky samotných obcí. To však zpochybňuje hojkovská starostka. „Pro nás je vytvoření pracovní skupiny nepřijatelné, protože je v ní dvanáct lidí ze šesti lokalit. A to podle nás nestačí,“ přiblížila Duchanová. Uskupení kolem pracovní skupiny však vidí ve vývoji situace určitý posun k lepšímu.

„Nyní i ekologičtí aktivisté souhlasí s tím, že hlubinné uložiště je nejlepší řešení, jak skladovat jaderný odpad. Rozhodně s nimi souhlasím v tom, že je třeba hledat tu nejbezpečnější variantu,“ uvedl člen pracovní skupiny Zdeněk Dvořák z Dolní Cerekve.

Jedním z dalších témat, které má pomoci řešit pracovní skupina, je i otázka toho, jak se s vybudováním hlubinného úložiště pro jaderný odpad vyrovnají lidé z vybrané lokality.

Lokalita Hrádek, tedy Rohozná a okolí, je pro úložiště vhodná z důvodu stabilního geologického podloží. Žulový masiv se v tomto prostoru nemění a nehýbe podle geologického výzkumu už tisíce let.

V České republice jsou v současné době v provozu tři přípovrchová úložiště nízkoaktivního jaderného odpadu, úložiště v areálu jaderné elektrárny Dukovany, úložiště Richard u Litoměřic a úložiště Bratrství u Jáchymova na úpatí Krušných hor.

Na začátku listopadu byl odvolán ředitel SÚRAO, správy úložišť radioaktivních odpadů, Vítězslav Duda. Nahradil ho dosavadní vedoucí oddělení provozu úložišť Jiří Faltejsek.

Autor: Redakce

1.12.2010
SDÍLEJ:
Lucinka s bedlou, kterou tento týden u Hodic našel její děda Láďa.
3

Našli jste plné koše hub nebo ukázkové hřiby? Pochlubte se ostatním!

Ilustrační foto.

K soudu šli znovu „klauni“ i násilník, který dával rány. Odvolávali se zbytečně

Hrál si na podnikatele a nabízel lidem kotle

Jihlavsko – Jednapadesátiletý muž z Českobudějovicka se tvářil jako podnikatel a nabízel lidem dodání plynového kotle. Nový kotel si od něj objednal i jeden muž z Jihlavska. Dal mu zálohu, ale svého kotle se nedočkal. Podvodníkovi teď hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, protože se trestné činnosti nedopustil poprvé.

Zápas v Poličce rozhodovaly nájezdy

Polička – Hokejbalisté SK Jihlava dál drží druhé místo v I. lize. A to i přesto, že o víkendu brali jen bod za porážku po samostatných nájezdech. Tu jim připravil nepříjemný celek Poličky.

Na záchytce lidé pobudou tři hodiny nebo i celý den

Jihlava – Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě v letošním roce poskytla azyl osmdesátiletému seniorovi i šestnáctiletému mladíkovi. Jde o nejstaršího a nejmladšího zachyceného opilce mezi téměř osmi sty lidmi, kteří byli od začátku roku na takzvané záchytce ubytovaní.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení