Očkování proti klíšťové encefalitidě začínají lidé většinou řešit až těsně před „klíšťovou“ sezonou. Většina lidí totiž neví, že nejvhodnější doba pro očkování je právě teď – v zimě.

„Zimní sezona, kdy klíšťata ještě spí, je pro očkování ideální. Především kvůli tomu, aby se do nástupu klíšťat stihlo očkování včas,“ vyjádřil se za Očkovací centrum Avenier Radek Lekeš. Očkování totiž probíhá ve třech dávkách, přičemž druhá následuje za 1–3 měsíce po dávce první a dávka třetí je aplikována po 9 – 12 měsících po dávce druhé. Lekeš však zároveň dodává, že očkovat se však dá kdykoliv, ale protilátka pak nemusí být tolik účinná. „Je samozřejmě lepší nechat se naočkovat v létě, než vůbec,“ dodal Lekeš.

Vysočina a obzvlášť Jihlava totiž navíc patří mezi nejrizikovější oblasti. „V regionu Vysočina dochází ke stálému nárůstu počtu případu onemocnění klíšťovou encefalitidou,“ řekl Ladislav Koblížek z havlíčkobrodského Očkovacího centra Avenier. Každá dávka vakcíny stojí přibližně 650 korun. Po závěrečné třetí dávce však ochrana trvá přibližně tři roky.

Proočkovanost v České republice je ale velice malá. V roce 2009 to bylo šestnáct procent. Nejčastěji lidé nechávají naočkovat své děti a to od čtyř do devatenácti let. V tomto věku je vakcínou chráněna asi třetina populace.