Od včerejška je jasno v tom, kdo se stane novým policejním ředitelem na Vysočině po odcházejícím Josefu Bačkovském. Tuto funkci získal Miloš Trojánek.

Ten byl dosavadním náměstkem ředitele pro vnější službu a jedním ze tří kandidátů. „Na tuto funkci se hlásili tři náměstci. Vytvořil jsme proto výběrovou komisi, která nakonec doporučila Miloše Trojánka,“ odhalil průběh výběru policejní prezident Oldřich Martinů. Ten včera přijel do Jihlavy uvést nového ředitele do funkce.

„Je to zkušený policista. Pochází z tohoto regionu a má ty nejlepší předpoklady navázat na vše pozitivní, co vytvořil odcházející ředitel,“ představil policejní prezident Trojánka.

Nový ředitel působil v týmu odcházejícího ředitele Josefa Bačkovského. Od 1. ledna byl jeho náměstkem pro vnější službu. Nyní právě na tuto funkci bude muset vybrat svého nástupce. Tento výběr považuje nový ředitel za jednu ze svých priorit. Vedle něj hodlá provést rovněž několik drobných personálních změn na dalších pozicích mimo krajské ředitelství policie.

Budou šetřit na každém kroku

Také Bačkovský je s volbou Trojánka spokojen. „Jsem rád, že mým nástupcem je Trojánek. Je o šest let mladší než já, a má tak šanci na jiný tah na branku než já,“ řekl. Podle Bačkovského je Trojánek zkušený člověk, který se účastnil vzniku nového krajského ředitelství policie a zná všechny oblasti jeho působení.

Nový ředitel nepřichází do své funkce ve snadných časech. Policie musí ušetřit stovky milionů korun a i mnozí policisté jsou přesvědčeni, že se to projeví na kvalitě policejní práce.

Vysočinská policie od ledna 2011 zruší obvodní oddělení v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. To ovšem bude nahrazeno policejní služebnou podléhající obvodnímu oddělení v Hrotovicích. Šestice policistů tak v místě zůstane „Nic jiného se na příští rok nechystá,“ ujistil Trojánek.

Policisté budou ovšem muset šetřit na vlastním provozu. Chtějí méně utrácet za vytápění, osvětlení a teplou vodu. Ochromeny budou investice. Policie se také pokusí prodat pět nepotřebných budov v okresních městech.

Podle Trojánka v rámci úsporných opatření vzniknou nové formy výkonu služby. Hovoří se například o sdružování hlídek. Policistům by podle některých názorů mohly chybět peníze například na znalecké posudků, a těch by se tak dělalo méně. „Tyto problémy však neohrozí ani nezpomalí vyšetřování závažných trestných činů,“ je přesvědčen nový ředitel Trojánek.

Dalším místem, kde jsou peníze nutné, je služba na dálnici D1. „Jsme schopni zajistit, aby obslužnost dálnice zůstala alespoň na letošní úrovni,“ tvrdí Trojánek. Podle něj by nemělo dojít k snížení kvality služby na této dálnici. Policie má zajištěny peníze i na provoz rychlých vozidel Passat na Vysočině na příštích deset měsíců. Ty by tak měly dál pronásledovat piráty na dálnici.

„Komfort služeb policie pro občany by měl být na úrovní roku 2010,“ popisuje jednu ze svých priorit Trojánek. Policisté se budou snažit, aby obyvatele Vysočiny poznali co nejméně všechny úspory. Cílem Trojánka pak zůstává, aby kraj Vysočina patřil i nadále mezi nejbezpečnější v zemi.