Všechny kouty Jihlavska z nebe a jako na dlani přibližuje kniha, která se právě objevuje na pultech knihkupectví. A také na sto osmnácti obecních úřadech celého jihlavského okresu, kterých se týká.

Kniha Jiřího a Ivy Trojanových nazvaná Na křídlech za poznáním Jihlavska představuje právě zmíněných 118 samostatných obcí a městysů a města a zajímavosti Jihlavska.

V knize mající 160 stránek je na čtyři sta fotografií, které spojuje fakt, že všechny byly pořízeny ze vzduchu. „Každé ze 118 obcí jsme v knize věnovali prostor pro jednu až tři fotografie,“ poznamenal ke koncepci knihy Jiří Trojan. Starostové pak dostali dalších padesát až sto leteckých fotografií té své obce.

Obce Jihlavska naplňují už sedmou knihu Trojanových. První vznikla v jejich velkomeziříčském studiu Tulák v roce 2003 a umožnila čtenářům symbolicky se proletět právě nad Velkým Meziříčím. Následovaly publikace věnované dalším městům, tedy Třebíči, Jihlavě, Žďáru nad Sázavou, Novému Městu na Moravě či Bystřici nad Pernštejnem.

Prvním do detailu zmapovaným okresem byl ten žďárský. Kniha Na křídlech za poznáním Žďárska z roku 2008 mapovala 168 obcí a městysů tvořících právě tento okres. „Tahle publikace se v roce 2008 stala nejprodávanější regionální knihou v celé republice. Prodalo se jí jedenáct tisíc výtisků,“ oprávněně se pochlubila Iva Trojanová.

V roce 2008 začali Trojanovi pracovat na fotografiích a textech, které jsou obsahem poslední knihy, té o Jihlavsku.

Letecké fotografie jsou vesměs dílem Jiřího Trojana, který k práci potřebuje jednomístné letadlo, jemuž říká Tulák po nebi a s nímž startuje z letiště Šeborov u Uhřínova, běžnou digitální zrcadlovku se sadou objektivů a příznivé počasí. „Jeden let trvá tři hodiny, během něj stihnu nafotografovat maximálně pět až sedm obcí a pořídím přibližně tisícovku fotografií,“ přiblížil svou práci Jiří Trojan.

Kvůli obcím na Jihlavsku musel tedy na nebe nejméně dvacetkrát, ale tahle násobilka ne vždy vycházela. „Někdy jsem přiletěl na místo, to platilo hlavně pro místa kolem Telče, ale viditelnost se natolik zhoršila, že se fotografovat nedalo,“ připomenul Jiří Trojan. „Letos bylo počasí vůbec hodně nestálé, už jsme byli zoufalí, že to do termínu nestihneme. Pořád nám chybělo asi třicet obcí,“ dodala Iva Trojanová.

Sama ale zůstává při tvorbě charakteristických publikací na zemi, pilotování a fotografování je na Jiřím. „Obě role se dají zvládnout celkem bez problémů,“ ujistil pilot, který nafotografoval z letadla už sedm knih.

Pod názor, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu nebo z kokpitu letadla, se ale podepsali společně.