Jeden z místních Milan Litavský připravuje petici proti povolebnímu obsazení míst na obecním úřadu. Rozeslal výzvu k odstoupení všem patnácti zastupitelům se zdůvodněním, že nejsou ti praví po odborné stránce a nedokážou mezi sebou udržet dobré vztahy.

Spolupráce šesti stran funguje

Naopak podle Jiřího Vlacha (KSČM), který znovu usedl do starostovského křesla, v němž trávil uplynulá čtyři volební období, letos spolupráce zastupitelů šesti volebních stran dobře funguje.

„Pan Litavský si může organizovat petice jak je mu libo. Při volbách se choval nepřístojně a bral si slovo bez ohlášení. Na adresu seniorů například prohlásil, že jsou to lidé na odchodu ze života a že není třeba se jim věnovat,“ popsal první muž Dobronína s tím, že za ním podle všeho nikdo nestojí.

„Mimo jiné řekl, že výstavba kanalizace a čistírny odpadních vod jsou Vlachovou megalomanskou socialistickou stavbou, ve které obec utopila desítky milionů korun,“ zopakoval slova stěžovatele starosta.

Předseda místního sdružení občanských demokratů Martin Vyoral včera potvrdil, že Litavský rozesílá zastupitelům výzvy k odstoupení. „Nevím o tom, že by za někoho hovořil, bude to nejspíš jeho osobní mínění,“ komentoval vzruchy v obci Martin Vyoral.

Nejvíce potíží dělají lidé odjinud

Dobronínští zastupitelé ve všech minulých volebních obdobích podle starosty spolupracovali, ať červení, modří či různobarevní. „Vládli jsme dobře i v duhové koalici a výsledky za všechny roky svědčí o tom, že v Dobroníně nežijí hloupí lidé. Nemáme se za co stydět. Jenom nám tady dělají nepořádek vždycky kolem voleb takzvané naplaveniny, lidé kteří se před časem do obce přistěhovali nebo byli dlouho pryč,“ řekl starosta Vlach.

Podle bývalého zastupitele Martina Vyorala neměl on ani nikdo z jeho stranických kolegů z ODS v minulém zastupitelstvu konflikt s opozicí, pokud se mělo rozhodovat ku prospěchu obce.

„Spory se vyhrocovaly naprudko v každé volební kampani. Po volbách se v Dobroníně zastupitelé vždycky zklidnili a přestali vyskakovat, aby byl klid na práci,“ shrnul Vyoral.