Výčep v jihlavské Benešově ulici nadále obtěžuje okolí i ostatní nájemníky v domě. Přestože je provozovna už od začátku podzimu oficiálně uzavřena, pořád se zde scházejí lidé.

Jako zcela bezcenná se ukazuje skutečnost, že dům, kde jsou kromě přízemních nebytových prostor i byty s nájemníky, vlastní město. A že nájemník Pavel Kasnar, jemuž magistrát vypověděl už v létě smlouvu na pronájem nebytových prostor v domě v Benešově ulici číslo 32, právě městu dluží přibližně dvě stě dvacet tisíc korun.

„Náš právní systém městu jako majiteli nemovitosti nedává mnoho regulérních možností, jak problém řešit,“ poznamenal k postupu při uvolnění prostor mluvčí magistrátu Radek Tulis.

O vyklizení nebytových prostor v přízemí se tak bude muset postarat soud, což už mají černé na bílém i ti, kteří v domě bydlí nad výčepem, tedy v prvním a druhém patře. „Vzhledem k tomu, že pan Kasnar na opakované výzvy k vyklizení prostor nereagoval, je věc řešena soudní cestou,“ napsal nájemníkům v dopise z 12. listopadu vedoucí majetkového odboru na jihlavském magistrátu Petr Štěpán.

Úřady zavřely hospodu už dříve

Josef Hanzal, který bydlí v prvním patře domu, má navzdory úřednímu dopisu v ruce obavy nejen o svůj klid, ale nově i o svoje bezpečí. Před několika dny mu jeden z návštěvníků nejpodivnější hospody v Jihlavě dokonce bouchal na dveře od bytu a vykřikoval výhrůžky. Hanzal by se přitom spokojil alespoň s částečnou tolerancí svého životního stylu pokojného seniora ze strany uživatelů přízemního výčepu. „Nejvíc mě obtěžuje, když si tam pouštějí nahlas muziku. To se třese celý dům,“ zdůraznil Hanzal.

Právě hluk a havarijní ventilace byly důvodem, proč nechaly úřady už v létě provozovnu v Benešově ulici uzavřít. „K uzavření provozovny došlo z důvodu neplnění hygienických norem na provoz restauračního zařízení,“ řekl Deníku před bezmála dvěma měsíci pracovník magistrátního stavebního dozoru Jiří Laube.

A podobně jednoznačně hodnotili podmínky ve výčepu i hygienici. „Objekt je silně vyhospodařený,“ konstatoval v říjnu vedoucí odboru krajské hygieny Zdeněk Novotný.

Přesto jsou úřady na provozovatele (ne)uzavřeného výčepu krátké. „Soudní vyřešení může trvat čtyři až šest měsíců,“ odhadl mluvčí magistrátu Tulis.

Kasnar tvrdí, že on žádné problémy svému okolí nedělá. Do výčepu pouští pouze své známé, reprodukovanou hudbu, která je tady slyšet, nepovažuje za nepřiměřeně hlasitou a sám přímé stížnosti ani nezaznamenal. „Vím, že tady teď oficiálně hospoda není. A žádní hosté sem nechodí, schází se tady pouze naše parta,“ prohlásil Pavel Kasnar.

Magistrát řešil podobné případy

Kasnar začal výčep provozovat teprve na jaře letošního roku a přestože připouští existenci téměř čtvrtmilionových dluhů, pronajaté prostory ani po výpovědi ze strany města opustit dobrovolně nehodlá. A přechází do protiútoku.

„Dali jsme na město žalobu, protože nám pronajalo nevyhovující prostory. Bývala tady hospoda, pronajal jsem si to jako hospodu, ale pak jsme zjistili, že pro tento účel to tady vlastně nevyhovuje,“ zdůraznil Kasnar.

Nakolik jsou ovšem pravdivá Kasnarova slova o žalobě na magistrát, se nepodařilo ověřit. Provozovatel výčepu odmítl jméno svého právníka sdělit a na úřadu podle dostupných informací žádné poznatky o žalobě nemají.

Výpověď magistrátu Kasnarovi není jediným takovým řešením problému s pronajímateli nebytových prostor v centru Jihlavy v poslední době.

Radnice řešila v uplynulých měsících dva podobné případy. „V jednom případě dlužník zaplatil v okamžiku, kdy byla věc předaná soudu, v druhém případě jde o dluh přes jeden milion korun společnosti s ručeným omezením, kde bude vymáhání dluhu velmi složité, nebo dokonce nemožné,“ přiblížil dva nedávné případy mluvčí magistrátu Tulis.