I přes velmi nízkou porodní váhu se je podařilo vypiplat v ambulanci pro rizikové novorozence, která je součástí dětského oddělení jihlavské nemocnice.

Specializovaná ambulance tam funguje již několik let a ročně ji využije asi šedesát předčasně narozených dětí. „Pečujeme o děti narozené před třicátým čtvrtým týdnem těhotenství. Tyto děti jsou i po opuštění našeho pracoviště dále sledovány, a to zhruba do šesti let věku,“ uvedla lékařka Eva Večeřová, která v případě potřeby dojíždí za malými pacienty i domů.

Lékaři z této ambulance uplatňují moderní metodu, zvanou klokánkování. Děti jsou sice po porodu umístěny v inkubátorech, ale i tak neztrácí kontakt se svými rodiči.

Při klokánkování je dítě z inkubátoru položeno na obnažený hrudník matky, nebo otce, a to napomáhá vytvořit pevnou vazbu mezi rodičem a dítětem.

Rodič sedí přímo u inkubátoru někdy i několik hodin denně. Infuze, monitorovací připojení a kyslíková hadice nejsou třeba nikam přemisťovat.

Při klokánkování mají děti stabilnější srdeční rytmus, pravidelněji dýchají, jsou lépe okysličené. Tělesná teplota méně kolísá, děti méně pláčí, dělají méně lekavých pohybů.

Naopak se stává, že díky této metodě rychleji přibývají na váze, rychleji se jim vyvíjí mozek, o poznání lépe spí a vydrží i déle vzhůru. Jsou schopné opustit prostředí nemocnice mnohem dříve.

Mají komplikace

A to je pro nedonošené děti i jejich matky velice pozitivní zjištění. Děti s nízkou porodní váhou se totiž častěji potýkají s různými komplikacemi, které mohou výrazně negativně ovlivnit jejich další vývoj a v krajním případě mohou končit i jejich úmrtím.

Předčasně narozené děti nejčastěji trápí nedostatečná funkce nevyvinutých plic i srdce, což ohrožuje fungování mozku. Dále vznikají problémy ve střevním traktu a také hrozí postižení zraku.