Kde skončí ostatky více než desítky Němců, zavražděných v květnu 1945 u Dobronína skupinkou místních „mstitelů“, rozhodnou s velkou pravděpodobností v referendu dobronínští občané. Zastupitelé dvoutisícové obce budou zřejmě mít co říci i k podobě a umístění památníku.
Německá strana, možná pozůstalí obětí, předložila návrh pomníku a místa, kam ostatky pohřbít.
„Na zasedání obecní rady jsme v pondělí řešili žádost Johanna Nieblera z Mertingenu v Německu postavit na dobronínském hřbitově kříž se jmény německých občanů, kteří tu v květnu 1945 zahynuli násilnou smrtí. Píše, že ostatky by měly být pohřbeny do hromadného hrobu,“ řekl včera reportérovi Deníku dobronínský starosta Jiří Vlach. Členové rady se shodli, že zastupitelům doporučí zvednout ruku pro vypsání referenda.
Představitelé Dobronína se nemohou smířit s nejasnostmi v návrhu.
Samospráva řeší nejasnosti
„Máme tu rozpor. Němci chtějí, aby na kříži byla vytesána jména jejich krajanů, kteří byli pochováni v Polné a jinde v samostatných hrobech. Dopis uvádí další oběti, které zahynuly někde na železničním náspu. To s dobronínskou tragédií nemá moc společného,“ poukázal starosta Jiří Vlach.
Dobronínská samospráva připomíná, že nikdo neví, koho Johann Niebler zastupuje.
Podle starosty je i v tomto případě s tragickým počátkem nezbytné vědět, kdo konkrétně za žádostí stojí.
„O případu zavražděných Němců jsme nehovořili nikde jinde, jenom v radě. Protistrana nečekala a hned podala informace médiím. To je podivný přístup,“ doplnil dobronínský starosta.
Připomněl, že původně se počítalo s tím, že pozůstalí odvezou a pohřbí kosterní pozůstatky svých příbuzných v Německu.
Starosta Jiří Vlach připomněl Nieblerovu snahu, aby na dobronínském hřbitově byly ostatky Němců pohřbeny v hromadném hrobě.
Dobronínský obyvatel Milan Litavský má jiný názor. „Ostatky obětí by měly zůstat tam, kde je vrazi připravili o život, aby místo ukázalo hrůzu toho, co se tam tehdy stalo,“ řekl Milan Litavský.
„Budeme rádi, když se nám podaří odstartovat referendum koncem února, nejpozději začátkem března,“ shrnul Jiří Vlach.