Pavel Mikeš z Jihlavy včera nevěřil svým očím, když ho jen o vlásek minul padající kus sněhu, který sjel ze střechy z jednoho domu v jihlavské ulici Matky Boží.

Blok zledovatělého sněhu o velikosti asi metr a půl krát půl metru se po pádu roztříštil na menší kusy. „Sníh minul i další dva nebo tři lidi. Jeho pád způsobil v ulici značný rozruch,“ kroutil Mikeš nevěřícně hlavou.

I v těchto dnech tak mohou lidé ve městech na Jihlavsku překvapit důsledky krátké oblevy. „Vůbec jsem nečekal, že se to může stát i v prosinci. Běžně takové velké bloky padají až při jarní oblevě, vůbec nechci domýšlet, co by se stalo, kdybych tak rychle neucukl,“ dodal svědek.

Sníh padající ze střech nevystrašil jen náhodné kolemjdoucí v ulici Matky Boží, na jiných místech Jihlavy během pondělí a úterý napáchal statisícové škody na zaparkovaných autech. „Dnes po jedné hodině odpoledne nám byl oznámen pád sněhu ze střechy domu na zaparkované auto v Havířské ulici v Jihlavě,“ potvrdila včera policejní mluvčí Jana Kroutilová. „Vyšetřováním se zjistilo, že nedošlo k protiprávnímu jednání, jde se o škodní událost,“ dodala Kroutilová.

Technické služby tak v těchto dnech uklízejí sníh nejen z chodníků a silnic, ale musejí se zaměřit i na odstranění přebytečného sněhu ze střech domů.

Na chodníky zatím nejsou stížnosti

Do pozadí se nyní dostaly problémy s neudržovanými chodníky, které také často řeší města na Jihlavsku. Na začátku letošní zimy zatím na radnicích nezaznamenali stížnosti. „Od začátku zimy nám volali tři lidé, kteří chtěli vědět o možnostech odškodnění za úraz na chodnících ve vlastnictví města,“ přiblížil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Se špatným stavem chodníků si umí radnice účinně poradit. V Třešti letos koupili pracovní stroj na údržbu chodníků.

„Můžeme shrnovat čerstvě napadaný sníh, navíc nový stroj zvládne odstranit i břečku, která se na chodnících vytvořila při oblevě. Lidé si zatím nestěžují, spíše chválí udržované chodníky,“ uvedl tajemník třešťské radnice Stanislav Bartušek.