Takový je na prahu zimy stav dvou developerských projektů, jejichž cílem je vytvořit v Jihlavě kvalitní rezidenční bydlení.

O něco dál je výstavba poslední fáze rozsáhlého rezidenčního projektu Dolina v Jihlavě. Generální dodavatel v minulých dnech dokončil hrubé stavby, střechy i osazení oken a dveří osmi rodinných řadových domů a současně už pracuje na instalaci vnitřních rozvodů. Společnost Bouwfonds ČR bytová výstavba současně hlásí, že stojí první nadzemní podlaží v případě dalších deseti řadových domů s tím, že dokončení jejich hrubé stavby je plánováno ještě do konce letošního roku. Začátkem prosince měla podle plánu začít také výstavba prvního ze samostatných rodinných dvojdomů. Nakolik plány developera poznamená nečekaný vpád tuhé zimy, ukáží až dny a týdny příští. „Práce na poslední etapě výstavby pokračují podle plánu a do konce roku k dokončeným hrubým stavbám osmi rodinných řadových domů přibude dalších deset zahájených staveb,“ ujistil navzdory vrtochům počasí Petr Kouřil, ředitel společnosti Bouwfonds.

Ohrozit zásadně celý projekt by však zima neměla. Poslední etapa výstavby Doliny je naplánována až do roku 2014, práce jdou v souladu s harmonogramem, drobný skluz určitě nebude problémem. Pro developera je určitě významnější skutečnost, že o nové domy v převážně řadové výstavbě je mezi lidmi zájem. „Těší nás, že o kvalitní bydlení zájem stále trvá a téměř hotových osm rodinných domů máme již prodáno,“ připomenul Kouřil.

V rámci projektu Dolina se staví v Jihlavě už patnáct let, během nichž ve stejnojmenné lokalitě vyrostlo téměř sedm set bytů. V poslední etapě bude do roku 2014 postaveno na šedesát dvoupodlažních řadových rodinných domů v dispozici 4+kk a o výměře 121 metrů čtverečních.

Alternativní nabídka je přece jen skromnější. Projekt Zelená ulice připravuje v místní části Jihlavy v Hosově developerská divize akciové společnosti PSJ, která zdůrazňuje ekologický charakter nového budoucího bydlení na předměstí krajského města. PSJ v minulých dnech ohlásila posun v zahájení prací na jaro příštího roku. „Ke zhruba tříměsíčnímu posunu zahájení realizace dochází především díky novým požadavkům na speciální územní rozhodnutí a stavební povolení pro bezpečnostní přepad zasakovací jímky do dešťové kanalizace,“ zdůvodnil nový termíny startu výstavy mluvčí PSJ Miroslav Fuks.

V developerské divizi akciové společnosti využili odsun k důkladnější přípravě a nyní opakují, čím bude Zelená ulice v Hosově výjimečná. „Domy se nebudou stavět vyloženě na zelené louce, architektonicky zapadnou do vesnické zástavby a pro rodinné domy je navržena šetrná technologie dřevostavby. Technické parametry a využití solárních panelů dávají předpoklady pro minimalizaci spotřeby energie na vytápění a ohřev teplé užitkové vody, dešťová voda bude zasakována na pozemcích a díky akumulačním jímkám bude umožněno její další využití. V lokalitě bude též kladen důraz na kompostování biologického a třídění komunálního odpadu,“ shrnul ekologické aspekty bydlení v rezidenční lokalitě Jiří Mutl z divize development PSJ.

Čtvrtletní odklad může být v mnohém i přínosný. Právě na jaře příštího roku má být znovu spuštěn nedávno pozastavený dotační program Zelená úsporám, díky němuž bude šance získat na typový pasivní dům až 445 tisíc korun. „V době, kdy lze očekávat zdražování energií, se jeví dotace pro pasivní dům s minimálními náklady na vytápění a ohřev jako velmi zajímavá. Možnost získat takto vysokou podporu se již nemusí opakovat,“ připomenul Mutl.

Zelená ulice vyroste v místech bývalého statku s hospodářskými budovami. Z nich zůstala zachována pouze bývalá stodola, která bude s příslušným pozemkem nabídnuta k prodeji s možností rekonstrukce na velký dům či dvojdům. PSJ předpokládá výstavbu devíti nízkoenergetických rodinných domů a dvojdomů. V rámci projektu budou dále vybudovány čtyři rodinné řadové domy, situované hlavním vstupem na náves, kde je hřiště a kaplička.