Potvrdila to úterní valná hromada Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavska (SVaK). „Ceny vodného a stočného bez DPH na Jihlavsku vzrostly jen o 3,3 procenta. Zdražení jsme projednávali s Vodárenskou akciovou společností (VAS) od září a v úterý jsme odsouhlasili až desátou variantu,“ upřesnil předseda předsednictva SVaK Jiří Vlach.

Odběratelé ve třiatřiceti městech a obcích Jihlavska, které jsou členy SVaK, za kubík vody včetně deseti procent DPH zaplatí 40,50 koruny, na stočném 27,41 koruny.

Výjimky v okrese

Například v šestitisícové Třešti, která před lety vystoupila ze SVaK, platí odběratelé za kubík včetně DPH na vodném 21,01 koruny. Stočné 26,29 koruny se účtuje pouze v Třešti, ne v místních částech. „Máme v okolí Třeště kvalitní studny a na úpravě vody hodně ušetříme,“ vysvětlil starosta Vladislav Hynk. „Zdražovat letos určitě nebudeme, nechceme z lidí dostávat peníze. Navíc není ani politická vůle,“ naznačil Ivo Majdič z technického odboru třešťské radnice.

VAS upravuje jako dodavatel pro SVaK na pitnou vodu 79 procent povrchové vody. „Jednadvacet procent je voda z podzemních zdrojů. Její úprava je lacinější a jednodušší,“ potvrdil Jiří Vlach. Podle mluvčího jihlavské divize VAS Jana Peška zdražení sotva pokryje nárůst cen energií, chemikálií k úpravě vody a všech vstupů. Stále zdražuje povrchová voda jako surovina. Žďárská divize VAS pro příští rok zvýšila cenu na 69,90 koruny. Třebíčská VAS stále jedná o ceně, letošní činí 67,58 koruny.