Na nezájem lidí o koupi vánočních stromků si Michal Nechvátal ze Smrčné na Jihlavsku nemůže stěžovat. Stromky, které vypěstoval na svých pozemcích ve Smrčné, prodává na frekventovaném Masarykově náměstí v Jihlavě už několik dní. A s blížícími se Vánocemi bude zájem lidí vzrůstat ještě více.

Michal Nechvátal není klasický prodejce, s nimiž se v těchto dnech setkáváme zejména na parkovištích u supermarketů. „Jsem pěstitel, ne obchodník. To znamená, že pěstuji stromky už od semenáčků, tedy asi osm let. Mám proto i nižší ceny oproti konkurenci,“ uvedl Michal Nechvátal. „Výkupní ceny stromků z plantáží jsou nízké, proto si to, co vypěstuji, prodávám sám,“ doplnil Nechvátal.

V Jihlavě prodá třicet až čtyřicet stromků denně. Jedle vyjdou na tři sta korun za kus, borovice vyjde na dvě stě korun za kus, a smrk stojí sto padesát korun kus. Největší zájem je o jedle a borovice a jako doplněk se prodávají i smrky. To potvrdila i Helena z Jihlavy, která si stromek koupila včera na Masarykově náměstí. „Nejradši mám jedličky, protože ty vydrží přes celé vánoční období. Nikdy bych si nekoupila umělý stromek. Ceny stromků tady na náměstí jsou přiměřené, třeba oproti cenám stromků, které se prodávají před Tescem,“ uvedla.

Mnohým lidem se i přesto ceny vánočních stromků zdají předražené, stromky jim nepřipadají dostatečně kvalitní. „Já bych si stromek asi nekoupila, manžel ho uřízne na zahradě nebo v našem lese. Kdybychom neměli ten les, tak si stromky nekoupím, protože mi poslední dobou vzhledově ani cenově nevyhovují. Pokud bychom si stromky nebrali z našeho lesa, koupila bych si raději umělý,“ uvedla mladá žena z Luk nad Jihlavou.

Stromky určené k prodeji jsou nařezané nejvýše čtrnáct dnů a jsou uložené v chladu. Aby pak koupený stromek vypadal dobře i po delší době, pomohou kupujícímu i stojánky s vodou, které zajistí stromku lepší výživu.

Vánoční stromky začne od pondělka v Jihlavě prodávat i Správa městských lesů, a to hned na třech místech. Jedno její stanoviště bude například u jihlavského ústředního hřbitova.