Přívaly sněhu zasypaly památky na Vysočině. Historické stavby mají svoje kritická místa, kde by vrtochy zimy mohly způsobit na unikátních stavebních partiích obrovské škody. Koho by napadlo, že se na jaře utrhne ze střechy pod tíhou ledu například okapový žlab, jako se stalo před několika roky na zámku v Telči. Hrad Roštejn postihlo před časem něco podobného.

Správci památek se bojí zatékání vody

I když bílá peřina ladí hradební věže či zámecké střechy a arkády do pohádkových kulis, jaro může při zanedbání úklidu sněhu odhalit veliké škody.

„Právě proto shazujeme sníh ze střech, prohrnují se cesty a odklízíme sníh od zdí, aby při tání nevlhly. Všechno, co jde, zakrýváme, aby se tam nedostal sníh. Dokonce čistíme od sněhu venkovní arkády a děláme zazimování dlažby, aby to všechno po tání mráz neroztrhal,“ řekl včera reportérovi Deníku kastelán telčského zámku Bohumil Norek.

Potvrdil, že led z roztátého sněhu spolehlivě dokáže roztrhat i velké kamenné bloky.

Telčský zámek má nejproblematičtější partie na střechách.

„Jsou to úžlabí, odkud se musí vyhazvat sníh. Kontrolujeme i půdy, zda tam nenafoukal vítr sníh. Práce na střechách je spousta. Dělalo se to za hraběte a musíme v tom pokračovat, jinak bychom se nedoplatili,“ doplnil kastelán. Pro záplavy sněhu má zámek na řadě míst vyztužené háky, držící okapové žlaby.

Správce hradu Roštejna u Třeště Karel Vaníček má jedinou možnost ze střech odstraňovat sníh nad obytnou částí památky.

„Na většině střechy je nový šindel a sníh po něm sjíždí. Jenom v jednom místě po oblevě sníh na střeše vespod mrzne a já pak tyčí shazuji ledové převisy,“ připomněl včera Karel Vaníček.

Hrad Rokštejn u Brtnice po rekonstrukci bílá peřina nijak neohrožuje. „Zatékalo do věže, ale pomohl silnější měděný plech. Není tam problém,“ řekl starosta Brtnice Stanislav Jirků.