Sedmnáct stavebních parcel pro rodinné domy nabídne v příštím roce Panenská Rozsíčka na Jihlavsku v nové lokalitě na jihu vesnice.

Vesnice se rozvíjí podobně, jako další blízká Třeštice, Sedlejov nebo Růžená, které také mají volné pozemky. Vedle toho jsou také obce, kde takové pozemky pro rodinné domy nemají. To se týká kupříkladu Hodic.

Start v létě

Situaci v Hodicích přiblížil starosta Josef Bakaj. „Obec nyní nevlastní pozemky vhodné pro stavební parcely. Musíme vyhovující pozemky vykoupit od soukromých vlastníků,“ dodal Bakaj. Starosta Panenské Rozsíčky Bohumil Novák potvrdil, že se zájemci o bydlení v Panenské Rozsíčce už v těchto dnech ptají na volné parcely. „Zatím máme zasíťovaných jedenáct parcel, zbylých šest máme v plánu kompletně zasíťovat v příštím roce. Myslím si, že by už někteří majitelé mohli začít v létě stavět,“ doplnil Bohumil Novák.

V blízké Třeštici nabídli již dříve k prodeji třináct parcel. „Všechny parcely jsou obsazené. V současné době se osm domů již staví, další by se měly rozjet v příštím roce,“ uvedl třeštický starosta. Zároveň dodal, že v následujících čtyřech letech přípravu dalších parcel nemají v plánu. Devět parcel letos nabídli ve Stonařově a v dalších letech mají v plánu ve výstavbě rodinných domků pokračovat.

Vyhlédnuté tam mají další vhodné lokality, například na jihu obce. „Prioritou je ovšem lokalita Pastviny, která navazuje na současnou výstavbu v části Nová ulice na severu vesnice. Do budoucna uvažujeme o dalších parcelách při silnici na Dlouhou Brtnici,“ uvedl stonařovský místostarosta Ivan Šulc.

Staví se i ve městech

Šulc vidí příznivý rozvoj městysu Stonařov v nabídce bydlení pro mladé. „Myslím si, že je důležité, aby nám mladí ze Stonařova neodcházeli a měli tu kde stavět,“ řekl Šulc.

V Jihlavě nyní panuje čilý stavební ruch v Heleníně, kde se v současné době dokončuje výstavba třiceti devíti atriových rodinných domů a zároveň se připravuje infrastruktura pro výstavbu asi padesáti domků. Největší rozvojovou plochou je v současnosti v Jihlavě lokalita Buková o celkové rozloze asi padesáti hektarů, kde se plánuje výstavba bytových domů a rodinných domů pro dva a půl tisíce lidí. V tuto chvíli je zpracování této lokality ve fázi projektové přípravy.

V Telči v současné době probíhá budování inženýrských sítí ke stavebním pozemkům v lokalitě Pila Na Sádkách. Jde o investici soukromé společnosti a dojde k zainvestování více než dvaceti stavebních pozemků. Další lokality v Telči prozatím nenabízí.