Pokud zaplatí řidič za nový řidičský průkaz pětistovku, do pěti dnů ho už bude mít v kapse. Řidiči totiž mohou využít možnosti takzvaného bleskového řidičáku. V Jihlavě však není moc oblíbená. „Lidé tuto možnost moc nevyužívají. Jen ve výjimečných případech, když jim někdo řidičák ukradne a pak musí jet do zahraničí,“ vysvětlil vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Ján Tinka.

Úředníci mají na vyřízení dvacet dní

Pátek byl posledním dnem, kdy si mohli být řidiči jisti, že úředníci stihnout vyřídit výměnu jejich řidičského průkazu do konce roku. Mají na to totiž zákonem stanovených dvacet dnů. Lze tedy očekávat, že spousta řidičů možnosti bleskového průkazu využije až mezi vánočními svátky a Silvestrem.

Pokud totiž řidiči, kterým byl řidičský průkaz vydán v období od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000, do Nového roku výměnu nestihnou, mohou dostat od policistů pokutu až dva a půl tisíce korun.

V Jihlavě si zatím průkaz nevyměnilo asi 3 400 řidičů. Ti mohou navíc úřad navštěvovat i ve čtvrtek. „Magistrát města Jihlavy, odbor dopravy, vychází vstříc řidičům, kteří odkládali nutnou výměnu řidičských průkazů. Od 2. prosince do konce roku 2010 odbor přidává jeden úřední den – čtvrtek,“ řekl mluvčí magistrátu Radek Tulis. Čtvrteční úřední hodiny jsou od osmi ráno do šestnácti hodin odpoledne.

Žádat si o nové průkazy začali šoféři zejména v průběhu listopadu a prosince. „Lidé stále chodí. Teď průběžněji. Nestalo se nám, že bychom museli vypínat vyvolávací systém a lidi vyhánět. Zatím stíháme, je to ale právě proto, že máme jeden úřední den navíc,“ popsal Tinka. Lidé se mohou na úřad objednat i prostřednictvím webových stránek magistrátu.