Ještě delší kolony se po dlouhé desítky minut tvořily i ve směru od Pelhřimova. A krokem se muselo jet od Kostelce.

Dálkový autobus ze Strakonic do Brna měl přijet do Jihlavy osm minut před půl devátou. Přestože měl už v Pelhřimově čtvrthodinové zpoždění, až ke kostelecké křižovatce asi kilometr před Jihlavou to vypadalo, že řidič deficit z větší části smaže. Jenže krátce po půl deváté nebraly události opačný směr. „Popojíždíme krokem, ale spíš stojíme. Už jsme tady v koloně skoro půlhodinu,“ říkala do mobilního telefonu cestující sedící v přední části autobusu.

Spolucestující ji při telefonních hovorech mohli pouze napodobovat. „Nevím, kdy tam budu. Vždy popojedeme dva metry a pak pět minut stojíme,“ říkala do mobilu žena sedící opodál.

Před Jihlavou navíc zhoustlo sněžení. Bílá tma sotva dávala tušit, kde končí horizont. Pouze světla aut sporadicky se objevující na silnici na hosovském kopci od Jihlavy prozrazovala, kudy vlastně silnice vede.

Za vrchem se konečně ukázala příčina problémů. Oranžový kamion stál uprostřed kopce a čekal na cizí pomoc. Ta přišla s cestářským sypačem s radlicí. A s traktorem, který tam cestářům pomáhal.

Podle dispečinku krajské správy a údržby silnic ale kamion stojící ve směru od Jihlavy nebyl jedinou dopolední překážkou v této oblasti. „Na hosovský kopec jsme posílali tři sypače a navíc nám tam ještě pomáhal jeden traktor,“ přiblížil situaci v pondělním kritickém bodě dopravy na Jihlavsku dispečer vysočinských cestářů Roman Šabart.

Dopravní komplikace začaly v těchto místech v osm hodin, kdy zde zůstal stát kamion mířící na Jihlavu. „Situace na hosovském kopci se uklidnila až zhruba v půl jedenácté, tady po dvou a půl hodinách,“ doplnil zprávu Šabart.

Dálkový autobus ze Strakonic do Brna přijel do těchto míst v tu nejméně vhodnou dobu. A v Jihlavě na autobusovém nádraží byl s více než hodinovým zpožděním oproti jízdnímu řádu.

Cestáři museli ale včera dopoledne na Vysočině také na další zatarasené silnice. Kamiony zůstaly viset u Štoků, u Opatova zapadl autobus, u Stáje další tři kamiony. A po nehodě na dálnici D1 komplikovaly dopravu auta u Velkého Beranova. „Nejčerstvější problémy máme u Rytířska,“ doplňoval dispečer Šabart v době, kdy oznamoval zklidnění situace u Hosova.