Mezi černými pasažéry se v jihlavské městské hromadné dopravě objevují stále stejná jména. Měsíčně revizoři odchytnou asi čtyři stovky cestujících bez jízdenky.

„Některé lidi chytáme opakovaně. Především mezi studenty, když se dostanou do určitého věku,“ vyjádřila se vedoucí přepravní kontroly městské hromadné dopravy v Jihlavě Gabriela Šťastná. Nejčastěji se prý lidé vymlouvají na svou zapomnětlivost. „Jízdenku jsem si chtěl koupit, ale zapomněl jsem na ni. To je asi výmluva, kterou slyšíme nejčastěji,“ dodala Šťastná.

Nový elektronický odbavovací systém v jihlavských trolejbusech a autobusech městské hromadné dopravy černým pasažérům cestování nijak neusnadnil ani neztížil. Jejich počet zůstává stejný. „V tomto směru se nic zásadního nestalo. Procento černých pasažérů zůstává neměnné. Z celkového počtu cestujících jsou to asi tři procenta,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Josef Vilím.

Pohledávku předají exekuční firmě

Od dubna však dopravní podnik zvýšil pokuty za cestování na černo. Pasažér na místě zaplatí místo čtyř set korun pět set. „Když pak u přepážky zaplatí do patnácti dnů, je to 610 korun, potom už 1 010 korun,“ vyčíslila vedoucí přepravní kontroly.

I České dráhy se rozhodly, že si černí pasažéři připlatí. Na místě přímo ve vlaku zaplatí čtyři sta korun. Poté však místo osmi set zaplatí tisíc korun.

Pokuty dopravní podnik předává k vyřízení i dál, a to exekučním firmám. „Některé pokuty tady leží i půl roku. Záleží konkrétně na exekuční firmě, jak postupuje. Většinou se podaří dostat všechny pohledávky, ale nejlepší je samozřejmě zaplatit pokutu hned na místě,“ radí černým pasažérům Šťastná. V jihlavské městské hromadné dopravě jezdí revizoři téměř denně. V pracovní době jsou stanoveny turnusy a jezdí se po dvojicích. „Mají normální směny, kdy chodí na ranní a odpolední. Máme je na hlavní pracovní poměr, takže pracují každý den. Pokud nemají volno, tak se střídají v turnusech,“ uzavřela vedoucí přepravní kontroly Šťastná.

Nový moderní elektronický odbavovací systém začal v Jihlavě plně sloužit tento rok v květnu. Cestující si mohou koupit buď papírovou jízdenku, nebo si pořídit Jihlavskou kartu.