Třicet, ale někde i padesát centimetrů nového sněhu včera spolu se silným větrem včera po celý den komplikovaly život lidem v podstatné části Vysočiny. Cestující mrzli na zastávkách a čekali v kolonách, v příkopech se ocitlo mnohem víc aut, než jindy.

Nejdramatičtější situace panovala zřejmě na severu kraje. Ve Ždírci nad Doubravou vyhlásil starosta Jan Martinec vyhlásil ve městě kalamitní stav. „Rada může uložit povinnost firmám na území města poskytnout osobní i věcnou pomoc pro odstranění následků kalamity. Kalamitní situace trvá do odvolání,“ řekl včera Martinec.

Přívaly sněhu odřízly od okolního světa některé malé obce a osady. Do Železných Horek u Havlíčkovy Borové se technika dostala až kolem poledne. Do té doby nemohlo dvaadvacet tamních obyvatel opustit své domovy.

„Na silnice Havlíčkobrodska musely místy vyjet bagry, aby rozšířily zúžené silnice. V celém kraji zůstávaly v kopcích stát kamiony, proto jim bylo doporučeno, aby nevyjížděly,“ uvedla Jiřina Wölflová z dispečinku krajské správy a údržby silnic.

Bezmocná nákladní auta zablokovala ráno a dopoledne například jihlavskou výpadovku v Havlíčkově Brodě, stoupání u Štoků a Habrů, silnice v Dobré, Stříbrných Horách nebo v Krátké Vsi.

Auta stála všude

Doprava stála ale i na jižně položeném Třebíčsku, kde napadlo asi jen deset centimetrů sněhu. „Za Jaroměřicemi byl napůl zapadlý náklaďák s návěsem, v zatáčce před ním zase uvízla obří cisterna. Bylo velice těžké je objet,“ popsal řidič dodávky Jan Burda. Ve stejnou dobu tradičně vázla i doprava na státní silnici u Štěměch na Třebíčsku, v kopci ji blokovaly tři uvízlé kamiony.

Vázlo zásobování. Poštovní auta a pekařské vozy se do malých obcí dostávaly jen obtížně. „Dojeli jsme všude, bohužel se zpožděním,“ připustil Jaroslav Kadlec, vedoucí havlíčkobrodské pekárny Vilém.

Sníh byl také příčinou zpoždění mnoha autobusových a vlakových spojů. Ranní rychlíky z Havlíčkova Brodu do Brna nabíraly až hodinová zpoždění. Ranní osobní vlak z Čáslavi, který jede přes Havlíčkův Brod do Žďáru nad Sázavou, včera do cíle své cesty vůbec nedorazil. Na trati Havlíčkův Brod – Žďár nad Sázavou navíc u Sázavy srazil nad ránem vlak člověka.

Velké problémy způsobil sníh i na dálnici. Už před půlnocí boural u Velké Bíteše kamion s prasaty. „Řidič zřejmě dostal na dálnici, která byla pokrytá vrstvou rozbředlého sněhu, smyk, s vozidlem havaroval a náklad se živými prasaty se převrátil na bok,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Asi dvacet prasat uhynulo, v koloně se pak staly další nehody.

Další nehoda kamionu se stala po patnácté hodině mezi Větrným Jeníkovem a Humpolcem ve směru na Prahu. Vzpříčené auto zasahovalo do všech jízdních pruhů. Kolona dosáhla desetikilometrové délky. Provoz byl plně obnoven kolem půl šesté večer.