Policie vyšetřuje rozsáhlý případ krádeží čerpadel z jihlavské továrny Bosch Diesel. „Výrobky putovaly na černý trh,“ uvedl včera Český rozhlas region. V podniku už kvůli tomu přišlo v úterý o místo pětadvacet lidí.

Konkrétní škody vedení podniku nevyčíslilo, ale půjdou prý rozhodně do milionů korun. „Personální změny uvnitř naší firmy a našich závodů probíhají neustále. To patří k běžnému chodu firmy. Žádáme vás o pochopení, že ohledně těchto interních postupů nemůžeme uveřejňovat podrobné informace,“ sdělil vedoucí oddělení komunikace firmy Mojmír Kolář.

Dodal, že informace o policejním vyšetřování nemůže komentovat. „Obraťte se přímo na policii,“ uvedl Kolář.

Krajská policejní mluvčí Dana Čírtková potvrdila to, že kriminalisté vyšetřují krádeže čerpadel ve firmě na Jihlavsku. Tak rozsáhlý případ rozkrádání v privátním podniku v tomto regionu podle ní dosud nebyl zaznamenán. Název podniku ale mluvčí neuvedla.

„V současné době jsme proti žádné konkrétní osobě nezahájili trestní stíhání,“ doplnila Čírtková. Podle ní se zatím ani nedá říci, kolik bylo případných pachatelů a jaký trest by jim hrozil, protože firma ještě neupřesnila výši škody.

Lidé jsou nesví

Atmosféra ve firmě je však podle zaměstnanců o poznání nervóznější než dříve. „Vím jenom to, co se říká, ale žádné konkrétní podrobnosti samozřejmě neznám. Udělala se nějaká opatření v závodě a šetří se to. Sám jsem se divil, že si někdo může něco takového dovolit a že to vůbec bylo možné,“ komentoval jeden z technických pracovníků podniku, který si nepřál být jmenován.

Bosch Diesel, který je největším zaměstnavatelem na Vysočině, nyní dává práci pěti tisícovkám lidí. Na případ se podle rozhlasu přišlo náhodou. Při domovních prohlídkách kvůli výrobě nelegálních cigaret objevili policisté například čerpadla, která Bosch vyrábí. Žádné obvinění však zatím nepadlo, kriminalisté ale na případu intenzivně pracují. Mezi propuštěnými zaměstnanci mají být technologové, mistři i vrcholný management.

MICHAL FOHL, ČTK