Ceny pohonných hmot překonaly hranici 31 korun za litr a šplhají ještě dál vzhůru.

Podle agentury Petrol Media (PM) pohonné hmoty prudce zdražily. Benzin i nafta zhruba o korunu. Benzin je podle analytika PM Michala Roškanina nejdražší za posledních pět let.

Stále více automobilistů vzhledem k růstu cen důkladně promýšlí, kde natankují. Důvodem je i o víc než stokorunu dražší plná nádrž, než řidiči brali před týdnem.

„Podnikatel Josef Kučera z Jihlavy jezdí tankovat k laciné čerpací stanici. „Mám svojí benzinku, kde na plné nádrži uspořím oproti značkovým čerpacím stanicím přes dvě stovky. Pro svoji firmu jezdím denně a za měsíc to vydá přes tisícovku,“ řekl u čerpací stanice Kučera.

„Víkend co víkend jezdíme na chalupu. Je to daleko a benzin jsme brali kdekoli. Přesedlali jsme na lacinější pumpy a šetříme,“ řekla Marie Tomková z Jihlavy. Průzkum společnosti Stem/Mark potvrdil, že až 38 procent respondentů nakupuje palivo u čerpadel s nejnižší cenou.

Zdražení odnesou hasiči i policisté

Cena benzinu se vyšplhala výš než v polovině roku 2008, kdy cena ropy za barel vystoupala velmi vysoko. Cena nafty oproti tomu je o 3,30 koruny pod maximem z roku 2008. Podle poslední informace analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka benzin zdražil v celostátním průměru o 1,13 koruny na 32,72 koruny za litr. Cena nafty se zvýšila podle téhož zdroje o 0,94 koruny na 31,80 koruny za litr.

Na Jihlavsku například čerpací stanice Shell ve Vílanci prodávala včera litr Naturalu 95 za 33,70 koruny a naftu po 33,30 koruny. Včerejší tankování u jihlavské stanice Tank Ono v Žižkově ulici přišlo při odběru Naturalu 95 na 30,90 koruny za litr a nafta tam stála stejně jako Natural 95. Hasiči i policisté počítají s dopadem cen pohonných hmot (PHM) na plánované opravy techniky, které budou muset počkat.

Velitel jednotky jihlavského sboru dobrovolných hasičů Jiří Bláha potvrdil, že zdražení PHM se nepromítne do najetých kilometrů, ale opravy techniky se odloží. „Počkat bude muset i obměna vybavení, abychom ušetřili, ale dojezdové časy dodržíme,“ potvrdil Bláha. Krajské policejní ředitelství vydá v pondělí zprávu k ekonomické situaci v policejním sboru v souvislosti se zdražením PHM.