Deky na zahřátí, vložky do kabátů i teplé prošívané svrchníky mají jeníkovští dobrovolní hasiči nachystány v upravené místnosti na zámku ve Větrném Jeníkově.

Spolu s dalším zabezpečením mají pomoci posádkám automobilů, které by na dálnici uvěznila hromadná havárie, jako tomu bylo v březnu roku 2008.

Ve vysočinském úseku dálnice D1 tehdy havarovalo více než 200 automobilů. Mnoho osádek strávilo uvězněných na dálnici více než deset hodin. Jeníkovští hasiči mohou kdykoli, ve dne, v noci, o svátcích, i v pracovních dnech během chvilky na svém stanovišti uvařit pro nedobrovolné vězně dálnice horký čaj.

Nádoby na dopravu teplých nápojů k promrzlým posádkám aut na místo nehody jsou připraveny k okamžitému použití.

Mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová upřesnila, že ve zvlášť těžkých podmínkách mohou dobrovolní hasiči postavit na místě pro postižené stany. „Jeníkovští hasiči drží stálé služby a jsou ve spojení s profesionálními kolegy. Jakmile dostanou signál, vědí, co mají dělat. Na dálniční exit jsou to ze zámku jen stovky metrů, takže pomoc lidem na místě havárie by byla velmi rychlá,“ upřesnil jeníkovský starosta Ivo Grubbauer.

Stanovišť je tucet

Podle mluvčí hasičů je při dálnici v kraji Vysočina celkem tucet center vybavených stejně jako ve Větrném Jeníkově. Starají se o ně rovněž členové místních sborů dobrovolných hasičů.

Na Jihlavsku hasiči spravují svoje záchranná centra v blízkosti dálnice kromě Větrného Jeníkova ještě v Kamenici, Lukách nad Jihlavou a Zhoři. „Hasiči by při zajištění uvězněných lidí při hromadné nehodě na dálnici poskytovali kromě uvedené pomoci také pohonné hmoty, protože topení v autech bez paliva nefunguje,“ doplnila Petra Musilová.

Velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů obce Jihlava Jiří Bláha upřesnil, že tucet logistických center záložní pomoci v kraji Vysočina složkám integrovaného systému kraje přináší jistotu, že o případné vězně hromadné nehody bude postaráno.

Zřizovateli logistických středisek při dálnici jsou obce. Podnětem pro zřízení center byla hromadná havárie, při níž bylo poškozeno 231 vozidel, zraněno 30 osob, doprava stála jedenáct hodin a škoda se vyšplhala na 27,8 milionu korun