To potvrdil ředitel Základní školy Demlova Zdeněk Nosek. „Koncem ledna, v době před rozdáním vysvědčení, budou sedmáci dva nebo tři dny lyžovat tady v Jihlavě – na Šacberku, přidají se k nim i osmáci a deváťáci, “ uvedl Zdeněk Nosek.

Původně měli jet žáci sedmých tříd lyžovat na hory, ale ze třiceti žáků sedmé třídy se přihlásila ani ne polovina, tedy čtrnáct lidí.

Podle Noska na hory nejsou peníze už druhým rokem. Navíc mají ve škole dlouhodobě málo žáků sedmých tříd. „Uvažovali jsme také o tom, že bychom lyžařské kurzy spojili s jinou školou, ale oslovené školy neprojevily valný zájem,“ dodal Nosek.

Zato studenti Gymnázia Jihlava tuto zimu zavítají do nejvyšších českých hor. Lyžařský výcvik v Krkonoších mají na škole naplánovaný dlouho dopředu.

„Letos se kurz týká šesti tříd našeho gymnázia, pěti tříd prvních ročníků a jedné třídy sekundy. Pojede se v termínech od ledna do března. Mimo to je naplánováno i tréninkové soustředění na horách pro naše čtyři sportovní třídy,“ uvedl ředitel gymnázia Miroslav Paulus.

Na hory pojedou i studenti z Telče

Zkrátka nepřijdou ani žáci telčského gymnázia a střední odborné školy. Studenti prvních ročníků se na začátku března vydají na týdenní kurz do Orlických hor a studenti sekundy vyzkoušejí místní lyžařské podmínky.

„Na hory pojede padesát lidí z kvinty a prvního ročníku gymnázia a prvního ročníku SOŠ. Cena za ubytování, stravu a pitný režim je tři sta padesát korun na den,“ přiblížil ředitel Gymnázia Otokara Březiny a Střední odborné školy v Telči Stanislav Máca.

Také dodal, že pokud by studenti prvních ročníků projevili o lyžařský výcvik v horách malý zájem, jezdili by stejně jako sekunda lyžovat na sjezdovky na Jihlavsku.

Učitelé tělocviku si dopředu zjišťují ceny v zimních střediscích, a poté informují žáky. Na kurz se musí přihlásit většina třídy. V posledních letech na hory telčská škola jezdila pravidelně.

Žáci telčského gymnázia a střední odborné školy a žáci Základní školy Masarykova v Telči také jezdí na Slovensko do Tater v rámci programu Visegrádské čtyřky.

Lyžařské výcviky jsou součástí školního vzdělávacího programu. Jsou určeny žákům sedmých tříd a žákům prvních ročníků středních škol. Lyžařský výcvik trvá zpravidla jeden týden.