„My nemáme stůl!“ Pobíhá zmateně jeden z herců v zákulisí. „Na co potřebujete stůl?“ Ptá se organizátorka. „Přece na rybník!“ „A proč jste si o něj neřekli, než všechno začalo?“ „Mysleli jsme, že si potom nějaký najdeme. Ale kde nic, tu nic.“ Organizátorka s očima otočenýma v sloup odběhne a za chvíli již se stůl nese.

I takovýto nervózní shon patří k amatérskému (dnes už nejen) divadelnímu festivalu (dnes už nejen) dětí a mládeže Hučka, který se koná pravidelně vždy druhý prosincový týden a je tak ideálním oddechnutím pro rodiče, ale i všechny ostatní v předvánočním shonu.

Nutno však dodat, že zatímco zákulisí je v sobotu odpoledne většinou plné nervózně pobíhajících herců, kteří na poslední chvíli hledají cokoli od hlemýždí ulity až po obyčejný hřeben, před samotnými diváky se odehrává skvěle připravený festival.

Podobně by začínal článek i před dlouhými jedenácti lety, kdy Hučka začínala coby akce 43. oddílu třebíčských skautů.

Pokud si jí však poslední roky chceme projít celou, musíme začít již v pátek večer, protože Hučka se během svých dvanácti pokračování již notně rozrostla.

Letos vše začalo večerem s Ruskou ruletou. „Chtěli jsme navázat na starší ročníky, jejichž součástí ruská ruleta vždy byla. Oslovili jsme trio Rozum do hrsti a ti se toho zhostili zábavně a po svém,“ řekl hlavní koordinátor projektu Aleš Gothard.

Zábavný večer otevřelo trio v klubovně občanského sdružení Kadet právě scénkou z prostředí znuděných carských důstojníků. Následoval večer plný nejrůznějších soutěží, do kterých bylo vtaženo celé publikum, jenž muselo nejednou sáhnout i do svého hereckého umění.

Místo filmů ruská ruleta

A vše poté zakončila skutečná ruská ruleta, kde sice nešlo o život, ale rozplácnuté vajíčko na hlavě taky poraženého nepotěšilo.

Páteční večer se tak výrazně lišil od předešlých roků, kdy celý festival startoval přehlídkou amatérských filmů neboli Večerem filmových (bez)nadějí.

„Už není tolik amatérských filmů, a tak byl čas na změnu,“ vysvětlil Gothard.

Sobotní dopoledne již tradičně patří dílnám, a nebylo tomu jinak ani letos. Rozdíl byl však v jejich počtu a přibyla i spousta nových.

„Nové dílny jsou otázkou především letošního roku. Někdy je to o tom, že známe člověka, který je dobrý na určitou věc, a oslovíme ho. Díky tomu jsme zde letos mohli mít například semináře tvůrčího psaní, loutkoherectví či komorní larp. Jindy nás zas napadne zajímavá dílna a snažíme se pro ni sehnat člověka. Letos jsme třeba hodně stáli o kouzelníka, ale bohužel se nepovedlo,“ popsal obtížnost shánění lektorů Aleš Gothard.

Shánění lektorů bývá o to obtížnější, že jim festival většinou může krom svačiny nabídnout jen proplacení jízdného. „Třeba loni, kdy jsme měli více peněz, jsme si mohli dovolit jim i zaplatit, ale některým jsme je museli vysloveně nutit. Ale je pravda, že někdy ta spolupráce právě na tomto ztroskotá,“ dodal hlavní koordinátor.

Ojedinělá akce

Se sháněním peněz a sponzorů je to rok od roku obtížnější. Přesto při získávání finančních prostředků z grantů je podle jeho slov jejich hlavní výhodou, že Hučka je poměrně ojedinělá akce.

Zatímco poslední roky stačilo Hučce zázemí klubovny Kadetu, dvanáctá se musela rozšířit i do prostorů Mateřského centra. Krom již zmíněných se mohli účastníci přihlásit na dílny a semináře tance, maskování, herectví, žonglování či komiksu.

Samotným vyvrcholením festivalu však bylo pochopitelně i letos divadelní galaodpoledne, kterého se letos zúčastnilo deset divadelních a čtyři taneční soubory. Čili celkem přes sto vystupujících.

Na pódiu se střídali se svými jednotlivé soubory i moderátoři. K vidění byly jak výkony předškoláků, tak herců s věkem už dávno mimo školní docházku. I proto se soutěžilo ve dvou kategoriích – mladší takzvaní „dolňáci“ a starší „horňáci“.

Od sci–fi přes Šmouly až po Cimrmana

A stejně jako byla pestrá věková skladba soutěžících, svojí rozmanitostí nešetřila ani samotná divadelní díla. Od přepracované klasiky, jako je pohádka O řepě či Šmoulí příběhy, byla k vidění apokalyptická sci-fi i příběh inspirovaný skutečnou událostí o překonání sebe sama.

„Horňáckou“ soutěžní kategorii ovládl Borovinský quartet s hrou Za rybníkem. A odnesli si tak nejen dort pro vítěze kategorie, ale i perníkové medaile, které jsou určeny pro každého z odvážných herců.

Skutečným vrcholem a divadlem, které získalo největší počet hlasů, bylo však nastudování cimrmanovského Dobytí severního pólu tábornickým oddílem Dakota. Pro svoji trojnásobnou délku než ostatní desetiminutová divadla sice nemohl soutěžit v hlavní kategorii, přesto pro všechny diváky v sále bylo jejich vystoupení neobyčejně zábavným zážitkem.

Divadelní soubory a účastníci dílen se i letos sešli téměř z celého okresu. „Když jsme s dílnami začínali, přišlo nárazově hodně lidí. Nyní přestali sice chodit Třebíčští, ale zase se to těžiště posunulo více do jiných míst okresu. Hlavně do Moravských Budějovic. Letos jsme se opravdu snažili mít dost lidí a nakonec i dorazilo více než jsme očekávali. Hodně se to blíží k maximu toho, co jsme kapacitou schopni pojmout, takže z tohoto pohledu jsme s letošní Hučkou hodně spokojeni,“ zhodnotil akci Gothard.

Tradice i potenciál

Nadšen z posunu, kam se za oněch dvanáct let Hučka dostala, byl i Jiří „Pajda“ Vorlíček, který byl jako organizátor u samotného zrodu akce a je jejím jakýmsi duchovním otcem.

„Hučka vznikla před jedenácti lety coby akce 43. oddílu. Za tu dobu vystřídala spoustu míst a pořádně se rozrostla. Jsem rád, že se podařilo její tradici uchovat i po skončení činnosti 43. oddílu a že se našli lidé, kteří v jejím organizování pokračují,“ zavzpomínal na pódiu, když na něj vyšla řada coby moderátora, který se před každým vystoupením losoval z řad organizátorů.

Letošní Hučka ukázala, že i tradice, která vznikla v minulém století, má pořád potenciál růst a vyvíjet se. A dokud bude dost lidí, kteří budou ochotni jí věnovat svůj čas a energii, svoje místo si takto unikátní projekt v třebíčské kultuře si jistě vždy najde.