Od začátku února začnou v Jihlavě platit změny v dopravě v centru města. „Jedná se o změny dopravního režimu v ulicích Čajkovského, Brněnská, Křížová, Husova, části Palackého a Komenského, kde jsme dřív kvůli zásobování vydávali výjimky,“ vyjádřil se náměstek primátora Josef Kodet (KDU–ČSL).

V uvedených ulicích bude značka zákaz zastavení od pondělí do pátku s dodatkovou tabulkou Mimo zásobování po dobu maximálně třiceti minut. To znamená, že platnost dopravního značení bude omezena pouze po výše uvedenou dobu a od sedmnácté hodiny večer do sedmé hodiny ráno se může v takto vyznačeném úseku silnice parkovat.

„Pokud bude v těchto ulicích někdo dělat údržbářskou práci, bylo by vhodné aby si pořídil maják žluté barvy, je to totiž takzvaná servisní služba, která nebude muset tuto značku po činnost opravy respektovat,“ doplnil vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Ján Tinka.

Další změna se také dotkne průjezdu Masarykovým náměstím. „Byla tam řada výjimek, ale opět budeme situaci řešit dodatkovou tabulkou,“ informoval Kodet.

Změna se dotkne i průjezdu náměstím

Průjezd bude doplněný tabulkou s textem Mimo zásobování v době od 5 do 10 a od 16 do 18 hodin, mimo autobusy, policii a vozidel slavnostních obřadů. „Zásobování bude probíhat bez problémů. Je to myšleno tak, že i člověk, který na náměstí bydlí, si zásobuje domácnost. Takže tak to bude také policie posuzovat,“ uklidnil obyvatele náměstí Tinka.

Hlavní důvod, proč chce magistrát nový systém ve městě zavést je ten, aby v centru města zásobovací auta neblokovala parkoviště. „Smyslem je, aby auto vyložilo náklad a odjelo,“ nechal se slyšet mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

S novým systémem už je seznámena jak městská, tak státní policie. „Když bude stát policie na spodní části náměstí a uvidí auto, jak projede, bez toho, aby někde zastavilo, upozorní řidiče, že úsek nezásoboval a jestli může situaci vysvětlit,“ přiblížil Tinka.

Systém také ušetří administrativní síly. „Vydávali jsme asi sedm set výjimek, což bylo neúnosné. Výjimka už ztrácela význam,“ uzavřel vedoucí odboru dopravy.