Začátek Vánoc, přinejmenším jeho část, nemohli trávit mezi nejbližšími. Možná právě jejich Štedrý den byl ale díky této okolnosti naprosto výjimečný.
Eva Vytisková pracuje jako ošetřovatelka v jihlavské zoologické zahradě devět let, Vánoce v práci už zažila a také tentokrát na ni vyšla služba. „Dělám to ráda, moji osobní vánoční pohodu část Štědrého dne tady v pavilonu nijak nenaruší,“ říká ošetřovatelka.

V jihlavské zoologické zahradě chovají v současnosti na 160 druhů zvířat, celkem zvířecí osazenstvo čítá přibližně 650 jedinců. A většina z nich potřebuje každodenní péči. „Některé druhy potřebují nakrmit i dvakrát denně, ale třeba takový outloň nebo někteří plazi žerou naopak méně často, hadi třeba jen jednou za čtrnáct dnů“ doplňuje zoolog Jan Vašák.

S přilepšením ale zvířata počítat nemohou. „Považoval bych za neprofesionální dávat zvířatům nějaké vánoční chuťovky. Řada zvířat žere naopak právě v tomto zimním období méně,“ připomíná Jan Vašák některé zákonitosti z říše zvířat.

Na Štědrý den bylo v zoo osm lidí, mezi nimi i dva pokladní, neboť bylo pro veřejnost otevřeno. Ošetřovatelům končila vánoční směna v půl čtvrté odpoledne, večer už mohli trávit mezi svými.

Věra Drdlová, sloužící v pátek na krajském dispečinku správy a údržby silnic, musela štědrovečerní večeři odsunout až na dvacátou hodinu. „Rodina na mě počká. Služba mi končí v sedm večer, pak mě ještě čeká cesta domů do Žďáru nad Sázavou,“ přibližuje svoji cestu z práce ke štědrovečernímu stolu v pátek odpoledne Věra Drdlová.

Nejnetrpělivější byl u Drdlů nejspíš tříletý vnuk Honzík, ale na babičku Věru musel tentokrát počkat i on. „Jinak jsem z hlediska příprav na slavnostní večeři docela v klidu. Něco jsem připravila už den předem a pak mám manžela, který dobře a rád vaří, ten všechno určitě nachystá,“ zdůvodňuje svůj klid.

Na dispečinku a dalších cestářských pracovištích s nepřetržitým provozem prožívali svátky nepoeticky, žádnou společnou večeři nechystali. „Chlapi byli přes noc a dopoledne venku, díky oblevě bylo práce naštěstí o něco míň,“ popisuje momentální cestářskou práci Věra Drdlová.

Z hlediska své profese vidí samozřejmě raději černé silnice, ale jako babička čtyř malých vnoučat by raději Vánoce v bílém. „Když byl všude před několika dny sníh, tak to byla paráda,“ dodává.