Irini Martakidisová se dostala do vysoké politiky jako asistentka poslance Ladislava Jirků, který byl zvolen na sklonku května jako lídr kandidátky TOP 09 na Vysočině.

Irini Martakidisová je v současnosti jedinou poslaneckou asistentkou mající kancelář v krajském městě. A navíc je v těchto kruzích, stejně jako muž, pro něhož pracuje, nováčkem. „Pořád se s novou rolí seznamuji. I když jsem se už za toho půl roku něčemu naučila,“ říká sympatická asistentka.

K postu po boku Ladislava Jirků jí pomohla souhra okolností. „V roce 2009 jsem vstoupila do TOP 09. Tahle strana byla první, která mě programem, stylem práce a lidmi oslovila,“ připomíná Irini Martakidisová. „Ale politické dění jsem sledovala vždycky,“ dodává s připomínkou vlivu otce, který se svým řeckým původem dlouho čekal, než vůbec mohl v Česku volit.

V nově se formující organizaci TOP 09 na Vysočině dostala rychle šanci ukázat svoje schopnosti. Poprvé v druhé polovině léta 2009 a pak zjara roku následujícího vypukla předvolební kampaň. Irini Martakidisová se pro potřeby této kampaně hodila náramně. Měla za sebou dekádu v podnikání, vyznala se v obchodě i v účetnictví. A protože jí byla blízká i politika TOP 09, nebylo divu, že po úspěšných volbách ukázal nově zvolený poslanec Ladislav Jirků právě na ni. „Pan poslanec si mě vybral jako jedinou svoji asistentku. Pracuji pro něj tady v Jihlavě, ale dělám pro něho i v Praze,“ říká Irini Martakidisová.

Čas tak dělí na práci v jihlavské kanceláři v podkroví domu na rohu Brněnské ulice, na práci v Praze, kde občas musí zůstat i přes noc, a chvíle doma v Netíně, kde bydlí. To, že pracuje i z domu, považuje za samozřejmost, zařízená pracovna připomíná, že v předchozím podnikatelském období měla právě tady své zázemí. A hodně času tráví i za volantem. „S příchodem zimy mám právě s řízením auta největší starosti. Ježdění po dálnici, a hlavně po Praze není mojí nejoblíbenější činností,“ říká poslanecká asistentka.

Díky politice poznala řadu špičkových politiků. Nepřekvapí, že obdivuje Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga, zatímco David Rath či Jiří Paroubek na ni žádný dojem neudělali. A také mezi kolegyněmi a kolegy asistenty má logicky blíž k těm, kteří pracující pro poslance topky. „Setkáváme se spolu daleko častěji a víc pracovně, proto jsme se zatím poznali blíž my v rámci TOP 09. Ale kontakty mám na všechny asistenty a asistentky poslankyň a poslanců,“ poodhaluje asistentské zákulisí Irini Martakidisová. „Typickými asistentkami jsou hodně mladá děvčata, často absolventky škol,“ doplňuje.

A otevřeně přibližuje i atmosféru v rodinném prostředí, zejména chvíle, kde se u rodičů setkají i s bratrem Petrosem Martakidisem, který se už léta angažuje pro změnu v ODS na Vysočině, zejména pak na Žďársku. „Před maminkou o politice mluvit nesmíme,“ prozrazuje na sebe Irini Martakidisová.

V čase vánočním dostala a v čase novoročním dostanou u Martakidisů v Netíně určitě větší prostor jiná témata než politická. Ale po svátcích se Irini k práci asistentky poslance, která ji očividně baví, určitě s chutí vrátí.