Jejich počty se příliš neliší od údajů ohlášených už dříve odboráři.

Ředitelé nemocnic teď analyzují situaci a připravují se na jednání o dalším vývoji s vedením kraje, které by se mělo uskutečnit 5. ledna, uvedli to ředitelé a mluvčí nemocnic.

Výpověďmi jsou nejvíce ohrožena důležitá oddělení. Procentuálně nejvíc lékařů chce odejít z nemocnic v Jihlavě a v Novém Městě na Moravě – 72 procent.

Podle ředitele třebíčské nemocnice Leoše Dostála je nejprve nutné analyzovat, jaké vazby bude mít případný odchod lékařů na chod dalších pracovišť nemocnice, z toho pak bude nutné vycházet.

„Mohla by být hodně dotčena, protože výpovědi podali hlavně lékaři z nejdůležitějších oddělení - z interny, chirurgického a dětského oddělení,“ řekl Dostál. Podle ředitele Nemocnice Jihlava Lukáše Veleva drtivá většina lékařů opravdu odejde. „Nemyslím, že v první fázi skutečně půjdou pracovat do zahraničí, ale odejdou z nemocnic a vyčkají, jak to dopadne. Pokud se všechno povleče, budou si hledat jiné ústupové cesty. Někteří se zřejmě vrátí,“ domnívá se Velev.

Podle hejtmana Jiřího Běhounka (ČSSD) bude nutné zajistit alespoň základní akutní péči pro pacienty s vážným onemocněním případně zraněním. „Zachováme se podle konkrétního počtu lékařů, kteří odejdou z jednotlivých oddělení, a jejich odborností,“ řekl už dříve Běhounek

Podle hejtmana by mělo i na centrální úrovni dojít k dalším jednáním, která přispějí k vyřešení situace. „Pokud nepřijdou adekvátní kroky ze strany vlády, pojišťoven a dalších institucí, nebude ochota k nějaké diskusi, a skutečně 1. března 80 procent lékařů z krajských nemocnic nepřijde do práce, může to dopadnout jakkoliv,“ podotkl Běhounek.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)