Získat veřejnost pro zdravý životní styl je jedním z motivů silvestrovských a novoročních běhů, jejichž čas právě přichází. Rekreační i profesionální sportovci si letos na přelomu roku mohou zaběhat i v Jihlavě nebo třeba v Pelhřimově. Motivací jim mohou být i známá novoroční předsevzetí.

Stejně jako každý rok se na jihlavském zimním stadionu a v jeho okolí koná tradiční silvestrovský běh, jehož hlavním iniciátorem je Běžec Vysočiny, sdružení, které pořádá běžecké závody mimo klasickou atletickou dráhu už řadu let. „Míváme tak kolem sedmdesáti závodníků,“ uvedl k zájmu o jihlavský silvestrovský běh Bohumil Novák, jeden z organizátorů celé akce. Nejvíce bývá mužů, kteří jsou letos rozděleni dokonce do šesti kategorií. Sdružení Běžec Vysočiny pořádá tento závod pojedenácté. „Tradice silvestrovských běhů vznikla v Praze a nyní je rozšířena ve více než třiceti městech po celé republice,“ řekl Novák.

Navzdory letošnímu vpravdě zimnímu počasí, které láká spíš na běžky, považuje Bohumil Novák podmínky závodu pro běžce za ideální. „V předchozích letech jsme měli podmínky někdy i daleko horší, jednou jsme dokonce nemohli najít běžeckou trať a museli jsme si na pomoc přivolat těžkou techniku,“ vzpomněl pořadatel na svůj zážitek z minulých let.

On sám dosud neměl příležitost si na silvestrovských bězích zazávodit. „Bohužel jako organizátor běhat nemůžu,“ prohlásil.

Na Silvestra možná poběží i Jiří Marek, učitel jihlavského gymnázia. „Silvestrovského běhu v Jihlavě se účastním pravidelně, ale letos nevím, jestli budu závodit tady, nebo v Třebíči. Možná pojedu i na novoroční běh v Táboře,“ řekl. Jiří Marek reprezentuje Tálinský klub, ale umístění je pro něj druhořadou záležitostí. Silvestrovský běh bere spíše jako příležitost k setkání s přáteli.

Další města na Jihlavsku jako Telč ani Třešť naopak žádný silvestrovský nebo novoroční běh nepořádají. Telč organizuje místo toho silvestrovský výstup na Javořici, který je zakončen samozřejmě přípitkem.

Také Jihlavané, kteří nepoběží, mohou místo toho vyšlápnout na Šacberk. Na tento kopec se mohou vydat odkudkoli. Jako dopravní prostředek smějí použít vlastní nohy, běžky či kolo. Jedinou podmínkou je, aby trasa, po které se vydají, měřila minimálně pět kilometrů.

Třešť se podle dostupných informací kondičnímu sportu na přelomu roku vyhne úplně.

Lidé mohou po silvestrovské noci vyrazit i na novoroční běh. Pro Jihlavany je nejbližším startovním místem Pelhřimov. V pozadí této zdraví prospěšné myšlenky stojí Miloš Škorpil, který vyběhne se svými přáteli v 11 hodin v západočeském Chebu. Sportovci i nesportovci si však mohou zaběhat i v Jablonci, Kutné Hoře nebo Praze.

BLANKA FIŠAROVÁ, JIŘÍ JÍRA