Jasnější pohled na to, jak to bude vypadat v jihlavské nemocnici od začátku března, snad vnesou schůzky, které se kvůli akci lékařů Děkujeme, odcházíme uskuteční tento týden. I přesto, že Nemocnice Jihlava nyní eviduje 111 výpovědí, zatím neví, jak budou oddělení fungovat.

„První schůzky budou probíhat již tento týden, a to ve středu, pak budeme moudřejší,“ vyjádřila se mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná.

Nemocnice Jihlava se má sejít spolu se zřizovatelem, tedy krajem Vysočina a i s dalšími nemocnicemi z kraje.

„Je to šílená situace a bereme ji velmi vážně, vše budeme řešit se zřizovatelem a i s ostatními nemocnicemi,“ dodala Novotná.

Ředitelé a kraj nic nezmohou

Zástupci lékařského odborového klubu však na schůzce nebudou. I přes plánovaná jednání se domnívají, že ředitelé nemocnic a kraj nemohou najít řešení.

„Jsem na sto procent přesvědčen, že jak nemocnice, tak zřizovatel nemají šanci cokoliv dělat. I když by finanční prostředky našli, tak je to nekoncepční řešení. Peníze musí vzít z investic a ty jim budou zase chybět. Je třeba úplná změna koncepce, takže od ministerstva a vlády,“ nechal se slyšet odborář a lékař z nemocnice v Novém Městě na Moravě Pavel Vávra.

Podle hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka nese odpovědnost za celou situaci právě Ministerstvo zdravotnictví.

„To kromě absolutně nefunkčního a tvrdě kritizovaného plánu vzdělávání mladých lékařů připravuje a předkládá návrhy úhradové vyhlášky, která opakovaně krátí platby zdravotních pojišťoven za provedené úkony pro nemocnice. Krátí tak prostředky, ze kterých jsou lékaři v nemocnicích placeni,“ vysvětlil hejtman.

Úkolem krajů, tedy zřizovatelů nemocnic je podle hejtmana Běhounka především zajistit odpovídající podmínky pro důstojný pobyt pacientů a plnohodnotný chod nemocnic. „To kraj Vysočina zodpovědně plní, a nemá k tomu, jako v případě fakultních nemocnic, dostatek finančních prostředků ze státního rozpočtu,“ řekl před časem Běhounek.

Jihlavská nemocnice má v současné době 166 zaměstnaných lékařů. „Když vše přepočtu na úvazky, tak nám k 1. březnu bude chybět 108 úvazků ze 157, protože někteří lékaři jsou tady na zkrácený úvazek,“ dodala Novotná.