S rozporuplnými pocity přišli v první dny nového roku do práce jihlavští profesionální hasiči. Dostaly se jim do ruky nové platové výměry, a tak už vědí, za kolik od ledna pracují.

„Snížil se tabulkový základ o deset procent a o sedm set korun rizikový příplatek,“ uvedl včera jeden z hasičů, který si nepřál být jmenován.

Podle hasičů je problematická i komunikace s nadřízenými. „Vedení za námi nepřišlo, aby s námi něco projednalo, jen nám těsně před Vánoci oznámili, o kolik sníží platy,“ informoval včera Deník další z hasičů. Stejně jako jeho kolegové ochotně o problému hovořil. I on si přál zachovat svou anonymitu.

Podle některých informací, které uvedly například Hospodářské noviny, chtějí odbory naplánovat další protesty. Jihlavští hasiči však zůstávají po předchozích zkušenostech spíše skeptičtí. „Ze zákona stávkovat nesmíme. Nevím, jestli má vůbec cenu proti tomu zase nějak protestovat, když nás naposledy nepustili ani před parlament, a to už podle mě o něčem svědčí,“ vyjádřil se k dané situaci jiný z hasičů.

Snížení platů o devět až jedenáct procent se dotkne 554 zaměstnanců Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina.

Lednové změny upřesnila mluvčí profesionálních hasičů na Vysočině Petra Musilová. „Snižování mezd se týká zaměstnanců ve služebním poměru, to znamená výjezdových jednotek, i těch lidí, kteří pracují v kancelářích. Ze zákona došlo k desetiprocentnímu poklesu z tarifní části platu. O kolik se snížil osobní nebo rizikový příplatek, však sdělovat nebudeme. K prvnímu lednu byly úplně zrušeny stravenky,“ uvedla Petra Musilová.

Profesionálním hasičům se v dubnu sníží i peníze za pohotovost na pracovišti, která se vypočítává z platů za první čtvrtletí.

Podobně jako hasiči na tom jsou po Novém roce i policisté, kterým se plánované snižování platů nakonec také nevyhnulo.

Hasiči mají dostat ze státního rozpočtu letos 6,9 miliardy korun, zatímco loni dostali 8,1 miliardy korun.