O pár kilometrů dál ve Smrčné, kde se mraky dopoledne protrhaly, se kochalo neobvyklým nebeským divadlem jen několik nadšenců.

Na ochozu jihlavské brány ráno astronomové připravili dva velké dalekohledy se speciálními slunečními filtry i malé svářečské filtry, aby je před jedenáctou hodinou zase zklamaně uklidili.

„Dnes tady nebylo vidět vůbec nic, ani na chvíli. Je to škoda, částečné zatmění slunce bylo zajímavé hlavně proto, že jsme ho mohli pozorovat i od nás. A navíc, sluneční kotouč byl zakrytý z téměř osmdesáti procent, to také není až tak častý jev,“ přiblížil Miloš Podařil z Jihlavské astronomické společnosti.

Zatažená obloha, mrazivé počasí, nepříliš ideální podmínky pro pozorování. Takové bylo včerejší ráno v Jihlavě. I přesto se někteří zájemci, kteří chtěli vidět unikátní astronomický úkaz, nenechali odradit. Studenti, členové jihlavské astronomické společnosti i maminky s dětmi, celkem asi šedesátka lidí se v průběhu dopoledne dostavila na vyhlídkovou terasu goticko–renesanční brány.

Na zatmění Slunce se tam přišel podívat i František Petrák z Telče. „Na bráně jsem poprvé, ale už jsem se sem několikrát strojil. Zrovna dneska jsme měli s manželkou cestu do Jihlavy, ona je teď na kontrole v nemocnici, tak jsem si chtěl ukrátit dlouhou chvíli. Jinak zatmění už jsem pozoroval dvakrát i doma,“ přiblížil důvod návštěvy amatérské observatoře František Petrák.

Zato Martina Karla z Jihlavy nemusel nikdo k nevšednímu astronomickému pozorování dlouho pobízet. „Přemluvil jsem tátu, ať mi na dnešek napíše omluvenku ze školy. A tak jsem tady a doufám, že něco uvidíme. Amatérské astronomii se věnuji teprve od září, přivedl mě k tomu náš učitel fyziky,“ uvedl včera amatérský pozorovatel Martin Karel.

Další podobné zatmění Slunce, viditelné z území České republiky, nastane až v roce 2015.

Jihlavská astronomická společnost má pro letošek naplánovanou ještě jednu významnou akci. Dne 15. června dojde k úplnému zatmění Měsíce, které bude k vidění po západu slunce.